Međunarodni dan svjesnosti o mucanju: Osobe koje mucaju izložene su podsmjehu

Ovogodišnji ciljevi Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju u RH uz ostalo je i podizanje svjesnosti šire društvene zajednice o znanstvenom pristupu u edukaciji, prevenciji, dijagnostici i rehabilitaciji mucanja

Mucanje označava nenamjeran poremećaj govora koji se manifestira ponavljanjem riječi, ili nemogučnošću da osoba počne govoriti, govori iskrivljenim slogovima ili produljivanjem govornih zvukova.  Mucanje je najpoznatiji i  najevidentniji govorni poremećaj, koji u stresnim situacijama pored ubrzanog pulsa izaziva crvenilo, povećanu napetost mišića usana, jezika ili lica. U razdoblju od druge do  pete godine života većina djece prođe fazu mucanja, ponavljanja određenih slogova, riječi ili fraza, takvo mucanje najčešće nestane samo od sebe do pete godine, kako dijete uči govoriti i koordinirati mišiće koji se koriste pri govoru. Oporavkom od mucanja smatra se kada dijete prema opservacijama roditelja ima manje od tri netočnosti u svom govoru te kada se one ne pojavljuju u period od zadnjih godinu dana. Oko 80 posto djece prestaje mucati u predškolskom razdoblju, do puberteta se broj smanjuje na 50 posto. Trajan oblik mucanja karakteriziraju dizritmična fonacija, napeti zastoji te niz pratećih ili sekundarnih simptoma tj. izbjegavanje određenih riječi, sugovornika ili situacija. Oko jedan posto odraslih osoba u svijetu pati od poremećaja mucanja,  muca četiri ili pet muškaraa na jednu osobu ženskog spola, što se tumači činjenicom da se žene češće spontano oporavljaju. Pomoć pri mucanju u odrasloj dobi je terapija za smanjenje anksioznosti i regulaciju disanja. Osobe koje mucaju češće su izložene grubostima i ismijavanju u odnosu na one s drugim teškoćama, poput osoba u invalidskim kolicima ili na štakama.
U organizaciji Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i  suorganizaciji Hrvatskog logopedskog društva (HLD) te Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju “Hinko Freund”, obilježit će se Međunarodni dan svjesnosti o mucanju (International Stuttering Awareness Day – ISAD), 22.listopada 2013. godine kroz popularno znanstveno predavanje na Medicinskom fakultetu u Splitu i nizom drugih aktivnosti koje će provoditi logopedi po cijeloj Hrvatskoj. Ovogodišnji ciljevi Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju u RH su javna promocija rezultata znanstvenih studija i znanstvenih metoda u istraživanjima mucanja, podizanje svjesnosti i  obrazovanje stručnjaka (zdravstvenih i odgojno obrazovnih djelatnika), osoba koje mucaju i njihovih obitelji te šire društvene zajednice o znanstvenom pristupu u edukaciji, prevenciji, dijagnostici i rehabilitaciji mucanja. Program ima financijsku potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta kroz program “Popularizacija znanosti”.

B. Ravlić