Psihosocijalna podrška za osobe s invaliditetom u doba pandemije

PITANJE: N. P. (35) Gubim samopouzdanje, ali i prijatelje zbog situacije oko covida-19 u kojoj svi mi živimo već mjesecima. Kod mene dodatnu napetost stvara i ovisnost o dobroj volji pojedinaca koji mi pomažu s obzirom na moj invaliditet.

 

Postoje razni telefonski brojevi na kojima se može dobiti psihološka pomoć. Mene zanima kome se možemo obratiti mi osobe s invaliditetom, djeca s teškoćama u razvoju, ovisnici i druge osobe u potrebi kojima je psihosocijalna pomoć potrebna na duži period? Pruža li se i tko je pruža? Ako postoji, kako da ostvarimo na nju pravo?

ODGOVOR: Psihosocijalna podrška se pruža djetetu s teškoćama u razvoju, odrasloj osobi s invaliditetom, ovisniku, žrtvi obiteljskog nasilja i drugim osobama u potrebi.

Psihosocijalna podrška je socijalna usluga koja podrazumijeva rehabilitaciju koja potiče razvoj kognitivnih, funkcionalnih, komunikacijskih ili socijalnih vještina korisnika, a može se pružati individualno i u grupi.
Usluga se priznaje djetetu s teškoćama u razvoju, odrasloj osobi s invaliditetom, ovisniku, žrtvi obiteljskog nasilja te svim drugim osobama u potrebi, prema procjeni stručnog tima nadležnog centra za socijalnu skrb.
Uslugu mogu pružati domovi socijalne skrbi, centri za pružanje usluga u zajednici, udruge, vjerske zajednice, druge pravne osobe te obrtnici koji pružaju socijalne usluge.

Podrška se pruža u obitelji korisnika odnosno udomiteljskoj obitelji ili kod pružatelja usluga (domovi socijalne skrbi, centri za pružanje usluga u zajednici, udruge, vjerske zajednice, druge pravne osobe te obrtnici koji pružaju socijalne usluge).
Psihosocijalna podrška traje: u obitelji korisnika ili udomiteljskoj obitelji do pet sati tjedno, kod pružatelja usluga do 12 sati tjedno, od čega najviše šest sati individualno, a ostalo u grupi, djetetu s teškoćama u razvoju, odnosno odrasloj osobi s invaliditetom iz jednoroditeljske obitelji čijem je roditelju priznato pravo na status roditelja njegovatelja usluga se može priznati u obitelji korisnika do pet sati tjedno, a kod pružatelja usluga do 18 sati tjedno, od čega najviše šest sati individualno, a ostalo u grupi.

Centar za socijalnu skrb priznaje pravo na uslugu na temelju prethodno pribavljenog mišljenja pružatelja usluga o vrsti, trajanju i učestalosti usluge.

Adrese i telefonske brojeve centara za socijalnu skrb možete pronaći na internetskim stranicama Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku (mdomsp.gov.hr/adresar-ustanova/1673).

Autor: In Portal

 

Povezane vijesti