UDRUGA SVETA ANA Sredstava za zaštitnu opremu ima, ali ne i za djecu s teškoćama u razvoju

Ovo je doista poraz društva, jesu li osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju, kojima treba najviše, prvi kojima treba uzeti, postavlja pitanje Mateja Posarić, predsjednica Udruge Sveta Ana

 

Krapinsko-zagorska županija u siječnju 2020. godine raspisala je natječaj za programe i projekte udruga koje skrbe o osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju. Udruga Sveta Ana iz Lobora prijavila se do predviđenog roka 24. veljače 2020. godine. Županija je tri mjeseca kasnije na svojim internetskim stranicama natječaj poništila uz obrazloženje da će sredstva od 600 tisuća kuna namijenjenih udrugama koje skrbe o najosjetljivijim skupinama društva preusmjeriti kako bi se zaštitilo zdravlje, i sačuvali životi naših sugrađanki i sugrađana, a bez da su Udrugu o tome obavijestili. Navode, prioritet u financiranju bio je, a i dalje je, nabava zaštitne i medicinske opreme te uređaja za zaštitu i liječenje, jer zbog povećanih izdataka za borbu protiv Covid-19, nažalost bila prisiljena obustaviti sve troškove osimonih nužnih za osnovno funkcioniranje, za ranije ugovorene radova i slično.

- Ovo je doista poraz društva, jesu li osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju, kojima treba najviše, prvi kojima treba uzeti? - postavlja pitanje Mateja Posarić, predsjednica Udruge Sveta Ana.

- Dan nakon što je izašao članak u lokalnim medijima gdje se žalimo na poništen natječaj, zamjenica župana KZŽ nas je na sastanku koji je bio na temu pomoćnika u nastavi prozvala opravdavajući se da je županija kupila dva respiratora i pet monitora za Opću bolnicu Zabok i pitala nas kako bi se mi osjećali da je netko naš trebao taj respirator, a da ga nije bilo - kaže Posarić.

- Istaknula je da je očekivala od nas razumijevanje i empatiju u ovoj situaciji, a tko suosjeća s nama? Na kraju nas je optužila da mi djecu s teškoćama koristimo u političke svrhe. Što je apsolutno netočno i nisko, obzirom na to da udruga ne djeluje politički, niti je tema našeg sastanka bila politička. Naime, razgovarali smo o pomoćnicima u nastavi za sljedeću školsku godinu. Ali kako nije imala argumenata, prozvala nas je tako. Dakle, sredstva za zaštitnu opremu ima, ali ne i za udruge - ogorčena je Posarić.

Udruga Sveta Ana trenutno na terapijama ima oko 120 korisnika. Oni svakodnevno, kroz tri kabineta - logopedski, radnu terapiju i fizioterapiju - osam sati na dan rade s osobama s invaliditetom i djecom s teškoćama u razvoju. Financiraju se kroz donacije i natječaje za udruge, pa ne čudi da je 30.000 kuna koje su očekivali putem natječaja KZŽ velik i dobrodošao iznos neophodan za rad i nastavak njihova funkcioniranja.

- Razumije li naš župan da našoj djeci terapije nisu hobi, ni popodnevni izlet, već da su im to aktivnosti koje su važne za svakodnevni život? Za vrijeme karantene mi našu djecu nismo ostavili na cjedilu, naši su terapeuti radili s njima online. Slali materijale mailom, odrađivali telefonska savjetovanja, individualno se prilagodili svakom roditelju i djetetu. Pitam župana jesu li osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju prvi kojima trebate uzeti, njima najmanje treba? - ističe Posarić opravdano ogorčena odlukom županije.

- Samo u prošloj godini su u kabinetu Udruge Sveta Ana za radnu terapiju provedene 1792 terapije, 1736 terapija u kabinetu za fizikalnu terapiju i 2800 u logopedskom kabinetu. Održano je 112 radionica za odrasle i 56 za školarce i predškolce. 2018. održalo se Atletsko ekipno prvenstvo Hrvatske OSI u Vinkovcima gdje je ekipno osvojena zlatna medalja. Članovi Udruge Sveta Ana KZŽ sudjelovali su na međunarodnom dvoranskom atletskom natjecanju koje se održalo u Bratislavi 2017. U kategoriji žensko trčanje na 60 metara naša članica osvojila je brončanu medalju.

Božica Ravlić

 

Povezane vijesti