Često mislim kako je moj invaliditet spas jer ne moram na posao
PITANJE: C. G. (40) Potpuno sam iscrpljena, a tek smo se vratili s godišnjeg odmora. Roditelji smo dvoje djece, suprug sudjeluje koliko mu poslovne obaveze ostavljaju slobodnog vremena.
Meni je cijeli dan ispunjen trkom, strahom da ću zakasniti i neću obaviti sve što sam obećala djeci. Uz to, naravno brinem o kućanskim poslovima. Često mislim kako je moj invaliditet spas jer ne moram na posao. Ne znam što i kako sve ovo rade majke koje su u radnom odnosu. Za svoje zdravlje i terapiju koja bi mi bila potrebna jednostavno ne nalazim vremena. Želim odgojiti samostalne osobe koje znaju što je empatija, ali moja djeca već sada misle samo na sebe i ne dijele čak ni igračke s drugom djecom. U čemu griješim? Materijalno su osigurana, obožavamo ih, ugađamo im, a ipak nema pozitivnih povratnih reakcija. Na koji način odgajati djecu u ovom vremenu obilježenom materijalnim dobrima?
ODGOVOR: Upitajte se što djeca uče od vas kad vide da se iscrpljujete do krajnjih granica i trčite na sve strane samo kako bi ispunili njihove zahtjeve i da njima u životu ne bude dosadno? Prirodno je i ona će s vremenom početi misliti da svi odrasli, a prvenstveno majke i očevi postoje samo zato da bi udovoljavali njihovim željama i potrebama!
Bolje za djecu i vas svakako je pokazati im da ste i vi samo čovjek koji treba brinuti uz njih o sebi i svojim potrebama. Tako ćete ih naučiti biti obzirnija prema drugim ljudima i naravno vama.
Psiholozi su proučavajući roditelje i djecu otkrili zajedničke osobine roditelja uspješne djece. Julie Lythcott-Haims sa Sveučilišta Stanford, autorica knjige “Kako odgojiti čovjeka” tvrdi da djeca koja su odmalena odgajana da imaju svoja zaduženja u obitelji, odrastaju u ljude koji su odgovorni prema zajednici, koji su sposobni i spremni surađivati s kolegama i posjeduju empatiju. Takva djeca odrastaju u osobe koje će znati potruditi se u životu i osvijestiti kako nam ništa ne pada s neba.
Važno je kod djece razvijati socijalne vještine. Znanstvenici sa Sveučilišta Pennsylvania i Sveučilišta Duke 25 godina su pratili djecu diljem SAD-a, od njihove vrtićke do odrasle dobi i pronašli poveznicu između ponašanja u vrtiću i uspješnosti te djece dva desetljeća kasnije.
Pokazalo se da su djeca koja su u vrtiću bila druželjubiva, empatična, komunikativna i samostalna shodno njihovoj dobi, izrasla u ljude koji su u stanju voditi odgovoran i kvalitetan samostalan život. No, djeca koja se nisu htjela dijeliti igračke s vršnjacima i koja nisu imala suosjećanja za drugu djecu, vrlo često su u odrasloj dobi imala problema sa zakonom te su nerijetko završavala u zatvorima.
Roditeljska ljubav nemjerljivo je važnija od materijalne sigurnosti.
To dokazuju i rezultati istraživanja iz 2014. provedena na 243 osobe koje su rođene u siromaštvu. Pokazali su da su one osobe koja su u prve tri godine života od svojih roditelja dobile ljubav i sigurnost, u kasnijoj dobi bile ne samo uspješnije u poslu i obrazovanju, nego i u međuljudskim odnosima, od onih kojima se roditelji nisu posvetili. Psiholozi ponavljaju kako su prve tri godine djetetova života izuzetno važne za njegovu budućnost i emotivnu stabilnost, no i dodaju kako se roditelji moraju truditi razviti zdrav odnos sa svojim djetetom i ubuduće. To je odnos povjerenja i podrške.
Šezdesetih godina prošlog stoljeća psihologinja Diana Baumride sa Sveučilišta Berkeley definirala je tri temeljna odgojna stila, tj. načina na koji se roditelji ponašaju prema djeci. Autoritativni stil pokazao se najboljim u odgoju djece.
Popustljivi roditelji ne kažnjavaju djecu i prihvaćaju sve što ona rade. Udovoljavaju djetetu u svemu i nisu nimalo kritični prema njemu. Autoritarni roditelji su vrlo strogi prema djetetu te mu ne pružaju toplinu i ne pokazuju ljubav. Disciplina se sastoji u kažnjavanju i prijetnjama. Komunikacija je jednostrana. Riječ je najčešće o roditeljima koji su konzervativni. Autoritativni roditelji pokazuju ljubav prema djetetu i brigu za njega. Racionalni su u odgoju, objašnjavaju djetetu svoje odluke, a zadaci koje stavljaju pred njega primjereni su njegovoj dobi. Djeca koja se odgajaju na ovakav način izrastaju u ljude koji poštuju autoritet, ali znaju razmišljati svojom glavom i ne boje ga se.
In Portal
Objavljeno: 22.08.2018