Festival znanosti: Dobrodošli u budućnost

Već tradicionalno, glavni pokrovitelj festivala je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta uz pomoć lokalne uprave, gradova i županija. Cilj je svima približiti znanost kao osnovnog pokretača tehnološkoga napretka

Pod geslom "Dobrodošli u budućnost" danas počinje 11. festival znanosti koji će se do 27. travnja održati u do sada najvećem broju gradova - njih 11, koliko je i Festivalu rođendana, i sve zainteresirane će, kako najavljuju organizatori, povesti na putovanje u budućnost koja će iznijeti na svjetlo dana ono što je sada još skriveno.
Priređivanju znanstvenog festivala i ove su godine zajednički prionula sveučilišta u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku i Zadru, Britanski savjet za kulturne veze u Zagrebu (British Council), zagrebački Tehnički muzej, riječka udruga "Zlatni rez" te Prirodoslovni muzej Dubrovnik. Već tradicionalno, glavni pokrovitelj je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta uz pomoć lokalne uprave, gradova i županija. Cilj je svima približiti znanost kao osnovnog pokretača tehnološkoga napretka.

Projekcije filmova

Gradovi Dubrovnik, Krapina, Lošinj, Osijek, Pula, Rab, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb bit će u posebnom ozračju znanosti i budućnosti koju će im približiti opsežan, bogat i raznolik festivalski program: izložbe, predavanja, radionice, prezentacije, projekcije filmova predstavit će i popularizirati razne znanstvene discipline.

Kao i tijekom prethodnih festivala sadržaji su za posjetitelje besplatni. Kompletan program događanja na svim lokacijama može se naći na internetskoj stranici www.festivalznanosti.hr/2013/.

Prvoga dana posjetitelje očekuje u zagrebačkome Tehničkom muzeju, među ostalim, izložba "Živjeti s klizištima", prezentacije "Meteorološko motrenje - Meteorološka postaja" te "Prošlost i budućnost šuma u Hrvatskoj", radionice "Kušaonica vode", "Svjetlost u medicini - iz prošlosti u budućnost", kao i predavanje "Kibernetika u medicini - danas i sutra".

Zadarski program donijet će i razmišljanje o futurologij, odnosno njezinim pogotcima i promašajima, kviz o vizijama budućnosti - koliko dobro poznajemo SF, te predavanje "Znanost nakon PDF-a".

Riječani koje zanima znanost moći će sudjelovati, među ostalim, na radionici "Kako preživjeti?", tribini o budućnosti obrazovanja te predstavljanju dvaju CD-ova znanstvenopopularne radijske emisije iz prirodoslovlja i matematike "Baltazar" Radija Rijeke.

Zatvaranje vremenske kapsule

Bogati festivalski program u Splitu bit će pak ceremonijalno završen u petak, 26. travnja na Rivi uz zatvaranje vremenske kapsule u koju će se pohraniti ideje i percepcije djece vrtićke i školske dobi, ali i odraslih, o budućnosti. Kapsula će se otvoriti za 20 godina i to u sklopu Festivala znanosti.

Nakon uvodnih predavanja o znanstvenim rješenjima za drukčiju budućnost čovječanstva - svijetlu i radosnu, za Osječane su priređene radionice "Budućnost je u tvojoj glavi", " Čovjek ili bakterije - tko će imati posljednju riječ?" kao i "Hamburger i čvarci danas, infarkt u budućnosti?".

Kako se o budućnosti razmišljalo tijekom povijesti organizatori su podsjetili navodima glasovitih osoba, među kojima je ona filozofa Senece "Priroda ne otkriva svoje tajne odjednom i svima"; američkih predsjednika Abrahama Lincolna "Najbolji način za predviđanje budućnosti jest njezino stvaranje" i "Možda nismo u stanju pripremiti budućnost za svoju djecu, ali smo barem u stanju pripremiti svoju djecu za budućnost" Franklina D. Roosevelta, kao i kineske poslovice "Svi su cvjetovi budućnosti u sjemenu sadašnjosti".

Hina

Foto: Goran Kovačić/PIXSELL