Istraživanje: Milijardu osoba s invaliditetom zanemareni su korisnici moderne tehnologije
"Mnoge usluge i pogodnosti koje nam donosi mobilna tehnologija nisu zbog svoje nepristupačnosti dostupne ovom velikom broju ljudi“, naglasio je stručnjak za istraživanje tržišta Chris Lewis
Moderna tehnologija mobilne telekomunikacije ima važnu ulogu u emancipiranju osoba s invaliditetom kojih prema procjenama Svjetske zdrastvene organizacije na svijetu ima oko milijardu, zaključuje se u nezavisnom istraživanju objavljenom u UK Today. Nažalost, u studiji dalje se kaže da mobilna tehnologija nije još ni blizu ostvarenja te uloge.
Objavljena studija, koju je dao provesti španjolski telekomunikacijski gigant Telephonica, fokusirala se na "zanemarinih milijardu“, što se odnosi na potencijalnih milijardu korisnika s invaliditetom. Istraživanje je analiziralo pristupačnost u globalnom digitalnom svijetu. Preciznije, koliko su korisnici s invaliditetom udaljeni od jednakog pristupa modernoj tehnologiji, aplikacijama i uređajima.
U istraživanju invaliditeti su se dijelili u pet kategorija:
1. Oštećenja sluha (360 milijuna)
2. Oštećenja vida (285 milijuna)
3. Intelektualne i kognitivne teškoće (194 milijuna)
4. Tjelesni invaliditet (13 milijuna)
5. Ostalo, što uključuje depresiju, senilnost, alkoholizam i druga teže psihičke bolesti (148 milijuna)
Prve četiri kategorije čine 852 milijuna ljudi, što je 12 posto svjetske populacije.
"Mnoge usluge i pogodnosti koje nam donosi mobilna tehnologija nisu zbog svoje nepristupačnosti dostupne ovom velikom broju ljudi“, naglasio je stručnjak za istraživanje tržišta Chris Lewis, voditelj navedenog istraživanja.
U istraživanju također se navodi statistički podatak koji procjenjuje da osobe s invaliditetom, njihove obitelji i prijatelji imaju prihod na godišnjoj razini oko 18 trilijuna dolara, što nije zanemariva brojka.
Preporučaju se promjene i edukacija na tri polja:
Mora se osigurati pristupačnost modernih telekomunikacijskih uređaja svim osobama s invaliditetom; internetske stranice, aplikacije i ostali sadržaji moraju biti dizajnirani na način da ne interferiraju s posebnim softverima za pristupačnost; i upravljanje i međusobno povezivanje s pametnim telefonima, laptopima, računalima i televizorima mora biti jednostavno i dostupno osobama s invaliditetom.
Početkom ove godine u Barceloni, Telephonica je izašla s javnim pozivom svim telekomunikacijskim operaterima, proizvođačima aplikacija i modernih tehnoloških uređaja, da zajedno s vladama, nevladinim udrugama i OSI zajednicom krenu u akciju koja za cilj ima globalnu digitalnu inkluziju.
"Telephonica vjeruje da tehnološki benefiti moraju biti dostupni svima, neovisno o njihovom invaliditetu, što i jest vizija naše kompanije“, izjavio je Alberto Andreu, globalni direktor Telephonice, zadužen za korporativnu odgovornost.
Uređaji koji imaju dodatnu opciju pristupačnosti osobama s invaliditetom mogu biti itekako zanimljivi ostatku populacije, naglašavaju u istraživanju. Najbolji primjer, izvan telekomunicajskog sektora, je samovozeći automobil, fantastičan primjer maksimalne pristupačnosti i tržišne inovacije.
Veliki broj tzv. zdravih osoba vidi velike prednosti samovozećeg automobila, a ne moramo naglašavati što takva opcija predstavlja osobama s invaliditetom koji nisu u stanju samostalno upravljati automobilom.
Piše: Branimir Šutalo
Objavljeno: 05.06.2014