ZAGREB Uskoro otvorenje izložbe '60 godina Taktilne galerije Tiflološkog muzeja'

Posljednjih godina Tiflološki muzej je stvorio preduvjete za afirmaciju sukladno novim muzeološkim tendencijama, a sve na dobrobit osoba s invaliditetom

Tiflološki muzej, ilustracija

 

Iz Tiflološkog muzeja u Zagrebu, Draškovićeva 80, pozivaju na izložbu ’60 godina Taktilne galerije Tiflološkog muzeja', koja će biti otvorena 5. studenog 2021. u 10 sati, a moći će se posjetiti do 5. prosinca.

Kako saznajemo s web stranice tifloloskimuzej.hr, ideju o stvaranju Muzeja potaknuo je učitelj i tiflopedagog Vinko Bek, veliki borac za prava slijepih osoba, osnivač Zemaljskog zavoda za odgoj slijepe djece u Zagrebu te urednik prvih tifloloških časopisa. Godine 1888. započeo je sa sabiranjem predmeta za svoju privatnu zbirku koju je nazivao 'Hrvatskim sljepačkim muzejom'.

- Iako je predmete svoje zbirke više puta učinio dostupnima javnosti, nije uspio ustrojiti muzej kojem je ipak postavio čvrste temelje. Prvi puta predmeti su bili izloženi u okviru 'Sljepačkog odjela' 1891. godine na Jubilarnoj izložbi Hrvatsko-Slavonskog gospodarskog društva u Zagrebu, a potom i 1896. na Milenijskoj izložbi u Budimpešti. Katalog prve izložbe sadrži vrlo iscrpne informacije o svim izloženim predmetima, od kojih je dio i danas u vlasništvu muzeja.

Prva čuvaonica sakupljenih predmeta bila je u Bukevju kraj Velike Gorice, u pučkoj školi u kojoj je Bek radio kao učitelj. S otvorenjem Zavoda za slijepe 1895. u kojem je Bek nekoliko godina obnašao poslove ravnatelja, predmeti su preseljeni u zavod.

Nakon njegova odlaska neki su predmeti ostali u zavodu, a dio je Bek pohranio na svojim privatnim posjedima. Uslijed seljenja zavoda veći dio predmeta se nepovratno izgubio, dok je sve sačuvano uprava zavoda ustupila za budući muzej. Veliki broj predmeta iz Bekove ostavštine muzeju su darovale njegova kći Marta Bek i unuka Bosiljka Durst Živković, s kojom muzej i danas uspješno surađuje - objavljeno je.

Ujedno je navedeno da je Tiflološki muzej otvoren 1953. godine u Zagrebu, u Bosanskoj ulici 36, velikom zaslugom slijepog znanstvenika prof. dr. Franje Tonkovića i njegove supruge Danice. Na toj je lokaciji 1956. godine otvoren i prvi stalni postav.

Drugi stalni postav otvoren je 1959. godine, nakon preseljenja u novu zgradu, tada u vlasništvu Saveza slijepih Jugoslavije, u Draškovićevoj ulici 80 u Zagrebu, u kojoj se muzej i danas nalazi. Treći stalni postav bio je otvoren za javnost 1976., a četvrti 2008. godine.

U uvodnoj riječi ravnateljice na web stranici Muzeja stoji:

'Posljednjih godina Tiflološki muzej je stvorio preduvjete za afirmaciju sukladno novim muzeološkim tendencijama, a sve na dobrobit osoba s invaliditetom.

Jedan je od rijetkih specijalnih muzeja u Europi koji se bavi problematikom osoba s invaliditetom, poglavito osoba oštećena vida. Izlaz u svijet svakako je i ova web stranica, usklađena s novim vizualnim identitetom muzeja, koju ćemo usavršavati i obogaćivati stvarajući virtualni muzej, uz tradicionalni koji imamo.

Definiranjem muzejskog poslanja pomogli smo stvaranju muzeološke koncepcije i novog stalnog postava za koje je muzej dobio pozitivne stručne ocjene. Prepoznat je naš trud i potreba osuvremenjivanja muzeja te je uslijedila i financijska podrška Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Novi stalni postav, otvoren za javnost u siječnju 2008. godine, zajedničkim snagama stvarali su svi stručni djelatnici muzeja potpomognuti i nesebičnim zalaganjem ostalih djelatnika.

Područja na koja bismo u narednom razdoblju stavili poseban naglasak su: komunikacija s publikom, razvoj sustava evaluacije muzejskih programa i usluga, kvalitetan marketinški program, kontinuirano obrazovanje muzejskih djelatnika, stvaranje mreže suradnika izvan muzeja, izgradnja kvalitetnog odnosa između muzeja i njegovih korisnika kao i razvijanje svijesti o osobama s invaliditetom i njihove važnosti za ostvarivanje naših programa.

Nadamo se da ćete na našim stranicama naći željene informacije te posjetiti muzej koji nosi poruku humanosti, dobrih namjera i uvažavanja različitosti.'

Muzej je otvoren za posjetitelje radnim danom od 9 do 16 sati, a četvrtkom od 9 do 18 sati.

 

Klaudija Klanjčić

 

Povezane vijesti