Reumatski bolovi kao posljedica invaliditeta
PITANJE: N. R. (30) Imam česte reumatske bolove koji su posljedica invaliditeta. Pijem antireumatike, ali ipak bih želio smanjiti njihovu konzumaciju.
Pokušao sam si pomoći samosugestijom, jogom, vježbanjem kod kuće, no to ne djeluje. Postao sam depresivan i agresivan prema bližnjima. To nisam inače bio, ali bolovi me čine takvim. Imam prijateljicu koja isti invaliditet kaže lakše podnosi dok redovno odlazi na masažu. Ima li smisla poslušati njezin prijedlog i pokušati s masažom?
ODGOVOR: Masaža postoji od pradavnih vremena. Čovjek instinktivno trlja bolni i otečeni dio tijela. Podaci o masaži kao sredstvu liječenja prvi put se pojavljuju otprilike 3000. pr. Kr., a provodila se u starih kulturnih naroda Azije - Kineza i Hindusa. Razvoj masaže u staroj Kini odvijao se usporedo s razvojem medicine koja je uz lijekove i trave primjenjivala i akupunkturu.
Masaža može predstavljati osnovnu terapiju ili biti nadopuna drugim terapijama kod određenih smetnji. Kao što je korisna za osobe dobroga zdravlja, također je indicirana kod bolova u leđima, probavnih smetnji, glavobolje, depresije, stresa, anksioznosti. Sigurno je djelotvorna kod kontraktura, mišićnih atrofija, tendinitisa, distorzija, mišićnih istegnuća, iščašenja. Blagotvorna je kod problema s disanjem. Pruža pomoć onima koji pate od problema s cirkulacijom, grčeva, edema zglobova, teških nogu, ublažava sve vrste reumatskih tegoba, opušta i omekšava ozlijeđene i upaljene mišiće, smanjuje grčeve, povećava fleksibilnost zglobova, smanjuje vrijeme oporavka, oslobađa endorfin – prirodni tjelesni lijek protiv bolova – i koristi se kod kroničnih bolesti, nakon zacjeljivanja može se koristiti za smanjenje i ponovno zarastanje tkiva gdje je bio ožiljak, poboljšava raspon pokreta i smanjuje neugodu za pacijente s bolovima u lumbalnom tj. donjem dijelu leđa, ublažava bol od migrene i smanjuje potrebu za lijekovima, pruža vježbe i istezanje za mišiće koji su atrofirali i umanjuje skraćivanje mišića za one s ograničenim rasponom pokreta
Masaža opušta anksiozne, nervozne osobe, osobe sklone stresu, pomaže osobi da bolje prihvati svoje vlastito tijelo, pomaže pri smanjenju naslaga masnoća, te pomaže da se osjećamo jači i čvršći. Masaža se može kombinirati s termoterapijom, aromaterapijom, svjetlosnom terapijom, hidroterapijom, elektroterapijom i kineziterapijom. Fizičke promjene koje masaža donosi vašem tijelu mogu imati pozitivni efekt na mnoga područja vašeg života.
In Portal
Objavljeno: 19.10.2018