Edukacija radnih instruktora u ustanovi URIHO
Ustanova URIHO prva je u Hrvatskoj uvela edukaciju za radne instruktore za osobe s invaliditetom
Sustavna edukacija stručnog osoblja započela je u prostorijama URIHO-a 21. svibnja 2018. u organizaciji ustanove Adjutor prema obvezama iz čl. 10. Pravilnika o zaštitnim i integrativnim radionicama za zapošljavanje osoba s invaliditetom, a odvijat će se u dva ciklusa.
Za ovu namjenu odobrena su sredstva od strane ZOSI-a, a u okviru posljednjeg natječaja namijenjenog zaštitnim radionicama.
U svrhu edukacije Služba za rehabilitaciju URIHO-a izradila je prvi obrazovni program za radne instruktore, kao i prezentacijske materijale.
Ustanova URIHO prva je u Hrvatskoj koja je uvela ovakav oblik edukacije, a cilj joj je još kvalitetnije provođenje radnih procesa uz potpuno razumijevanje prava i obveza koje rad s osobama s invaliditetom donosi.
U uvodnom predavanju prvog ciklusa bilo je riječi o vrstama i modelima njihovog zapošljavanja. Naglasak je također stavljen na predrasude i stereotipe na koje svakodnevno osobe s invaliditetom nailaze te na formiranju ispravnih stavova prema osobama s invaliditetom.
Na predavanju je bilo riječi i o istraživanjima koja su pokazala kako žene imaju pozitivniji stav prema OSI te činjenici da autoritativnije osobe pokazuju negativniji stav prema osobama s invaliditetom.
Uloga radnih instruktora između ostalog sastoji se i u formiranju ispravnih stavova prema OSI koji ne uključuju sažaljenje već potiču partnerski odnos između poslodavca i radnika, naglasila je rukovoditeljica Službe za rehabilitaciju, Višnja majsec Sobota. Osoba s invaliditetom koja je raspoređena na radno mjesto koje odgovara njezinim preostalim radnim sposobnostima, znanjima i vještinama u radnom smislu nije hendikepirana.
Za to postoje dobri primjeri u praksi kao što je kazalište „Vidra“ u Zagrebu gdje su glumci u predstavama slijepe i slabovidne osobe.
Danas je u Hrvatskoj 11,9 % osoba s invaliditetom te su najbrojnija manjina u svijetu. Očekivanja poslodavaca prema OSI uključuju odgovornost, visoku raznu znanja i vještine te usmjerenost na zadatke, a jednako tako, prema mišljenju osoba s invaliditetom, iste te osobine poslodavci najviše cijene kod radnika.
Drugi dan predavanja bio je rezerviran za osobe s oštećenjem vida uz stručno vodstvo defektologinje, Ive Šušak. Polaznici su doznali kako zapravo poslodavci najteže zapošljavaju osobe s oštećenjem vida i s intelektualnim teškoćama.
Profesionalna rehabilitatorica, Vesna Zećirević upoznala je prisutne s teškoćama s kojima se susreću osobe s motoričkim poremećajima te kroničnim bolestima te napomenula kako je termin „tjelesni invaliditet“ zastario.
In-Portal
Objavljeno: 22.05.2018