Udruga Zamisli: Na koje sve barijere nailaze studenti s invaliditetom

"Broj osoba s invaliditetom koje imaju visoko obrazovanje u Hrvatskoj je zanemariv. Mi želimo veći postotak visoko obrazovanih osoba jer sa zapošljavanjem imamo ozbiljan problem", rekla je Mira Pekić Knežević

Svjetlana Marijon, predsjednica Udruge Zamisli

Udruga Zamisli organizirala je 7. travnja u Kući Europe u Zagrebu sastanak mladih osoba s invaliditetom s predstavnicima gradskih institucija, s jednom temom: podrška studentima s invaliditetom.

Mira Pekić Knežević, zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, istaknula je kako je obrazovanje područje u kojem treba uložiti dodatne napore kako bi se stekli preduvjeti za kasnije zapošljavanje i uključivanje u širu zajednicu mladih s invaliditetom.

"Broj osoba s invaliditetom koje imaju visoko obrazovanje u Hrvatskoj je zanemariv. Mi želimo promijeniti taj podatak, želimo veći postotak visoko obrazovanih osoba. Sa zapošljavanjem imamo ozbiljan problem. Kada smo donijeli dobro zakonodavstvo i motivirali poslovne ljude da zapošljavaju osobe s invaliditetom pojavio se dodatni problem koji je u jednom trenutku ukazao da obrazovni sustav nije spreman otvoriti širom vrata osobama s invaliditetom. Još na tome moramo puno raditi", napomenula je Mira Pekić Knežević.

Gordana Rusak, predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, razočarana je činjenicom da mediji nisu popratili skup u organizaciji udruge Zamisli "jer se u našem društvu one bitne teme ne prate na adekvatan način, nego se bavimo stvarima koje su od nekakvog političkog ili politikantskog interesa".

"Bit će potrebno mijenjati svijest u smislu da su odgoj i obrazovanje oni prioriteti koji mogu ovo društvo i gospodarstvo izvući iz krize. Unutar tog sustava treba tražiti pravo i adekvatno mjesto studenata s invaliditetom koji ulažu ogromnu energiju i snagu, entuzijazam da bi završili studij. Društvo bi im barem djelomično moralo tu energiju vratiti. Nisu samo studenti s invaliditetom ti koji ulažu taj silan trud, nego i njihove obitelji. Čitava vojska ljudi stoji iza jednog studenta s invaliditetom da bi on mogao uspjeti, a svima njima treba pomoći u tome“, rekla je Gordana Rusak.

Maja Dragojević, voditeljica iz Udruge Zamisli, protumačila je cilj projekta 'Podrška studentima s invaliditetom'. Dakle, cilj je potaknuti mlade s invaliditetom na strukturirani dijalog s donositeljima odluka te se izboriti za veća prava i kvalitetnije obrazovanje OSI studenata.

"Da bi to postigli napravili smo istraživanje u cijeloj Hrvatskoj među studentima s invaliditetom, odnosno mladima i studentima bez invaliditeta te predstavnicima institucija o postojećoj podršci. Ovo danasu Zagrebu, prvi je sastanak mladih i donositelja odluka. Očekuju nas isti ovakvi skupovi, ali s manje sudionika, u Koprivnici, Osijeku, Rijeci, Splitu i Zadru. Tako da ćemo proći više-manje cijelu Hrvatsku a kruna cijelog projekta će biti 15. lipnja na konferenciji u Zagrebu gdje će se iznijeti rezultati istraživanja i svi zaključci s ovih rasprava. Odazivom smo dosta zadovoljni, prijavio se veći broj sudionika nego što smo očekivali.“

Na skupu je također bila nazočna i Marija Mustač, načelnica gradskog Odjela za osobe s invaliditetom.

Donosimo i nekoliko izjava studentica s invaliditetom.

Lara Grojzdek, studentica pete godine pedagogije u Zagrebu: "Ovo mi nije prvi puta da s udrugom Zamisli sudjelujem u ovakvim aktivnostima. Mislim da su ovakvi projekti vrlo korisni jer potiču razumijevanje i pokretanje društva u dobrom pravcu. Što se mog osobnog iskustva tiče mislim svijest u gradu Zagrebu o osobama s invaliditetom puno bolja nego u drugim dijelovima Hrvatske. Grad Zagreb pozitivan je primjer.“

Eleonora Čurlin: "Po struci sam upravni referent, a poslije sam završila strane jezike na Filozofskom fakultetu. U Udruzi sam zaposlena na radnom mjestu anketara. Lijepo se osjećam, svi su pristupačni i nemam prigovora.“

Voditeljica skupa Svjetlana Marijon, predsjednica Udruge Zamisli: "I više sam nego zadovoljna s odazivom na ovaj skup, ali on je bio i očekivan. Studenti s invaliditetom su rekli što ih zanima i koje bi željeli otvoriti teme. Projekt 'Podrška studentima s invaliditetom' nismo puno promovirali. U našoj bazi je više od 60 studenata s invaliditetom tako da nismo morali slati pozive putem društvenih mreža. Uglavnom, studenti s invaliditetom, kao i Udruga Zamisli, mogu biti zadovoljni rezultatima koje je veća dao rečeni projekt.“

Domagoj Glažar

 

 

Povezane vijesti