Savez društava multiple skleroze Hrvatske: Asistenti kao podrška samostalnom življenju osobama s MS-om
"Pružanjem usluge osobne asistencije pružit ćemo oboljelima veću samostalnost i veću kontrolu nad vlastitim životom, a obiteljima korisnika određenu sigurnost", kaže Tanja Malbaša
Savez društava multiple skleroze Hrvatske provodi projekt 'Osobni asistent – podrška samostalnom življenju osobama s multiplom sklerozom', uz partnersku organizaciju Društva multiple skleroze Međimurske županije. Cilj projekta je rješavanje neadekvatne socijalne uključenosti i povećanje kvalitete života osoba oboljelih od multiple skleroze na području Grada Zagreba i Međimurske županije.
Multipla skleroza, kako je još nazivaju 'bolest s tisuću lica', neurološka je bolest koja u velikom broju slučajeva dovodi do nepokretnosti te potpune ovisnosti o tuđoj pomoći.
"Problemi s kojima se susreću oboljeli od MS-a i njihova obitelj su specifični, te se svaka obitelj snalazi kako smatraju da je najbolje, no često puta se razvija pretjerana briga i zaštićenost prema oboljelom što dovodi do gubitka samopouzdanja oboljele osobe te do osjećaja da su na teret drugima", naglašava Tanja Malbaša, koordinatorica projekta.
"Nažalost, često dolazi do razdora obitelji, jer je na 'zdravog' partnera prenesen teret kompletne skrbi o obitelji i kućanstvu, uz to što pomažu oboljeloj osobi u njegovim osnovnim životnim potrebama. Mnoge osobe oboljele od MS-a organiziraju mrežu prijatelja i drugih osoba za pomoć, ali samo ako imaju financijskih mogućnosti, no ta je pomoć nedostatna. U svakoj od ovih situacija osobe oboljele od MS-a imaju izuzetno malu kontrolu nad svojim životom i gotovo nemaju mogućnost izbora, te najčešće ostaju pasivne u svom domu. Osoba s MS-om u instituciji ne odlučuje niti o vremenu, niti o načinu pružanja usluga, niti izabire onoga tko će joj pružiti uslugu. Podrška i doprinos socijalnoj uključenosti, koja će se postići ovim projektom, omogućit će sinergiju s lokalnom zajednicom u kojoj žive ciljani korisnici a čime će se direktno i indirektno povećati kvaliteta njihovog života i suživota u zajednici i razvijanje principa neovisnog življenja. Ovim projektom stoga dajemo podršku oboljelima kroz doprinos socijalnoj uključenosti, te njime omogućujemo ostanak oboljelih što duže u svojim obiteljima, te se također ostvaruju ciljevi lokalne zajednice u kojoj žive ciljani korisnici. Pružanjem usluge osobne asistencije direktno povećavamo kvalitetu života oboljelih u zajednici i razvijamo principe neovisnog življenja. Pružanjem usluge osobne asistencije pružit ćemo oboljelima veću samostalnost i veću kontrolu nad vlastitim životom, a obiteljima korisnika određenu sigurnost. Također, kroz podršku osobnog asistenta korisnici će biti aktivniji u zajednici kroz uključivanje u razne aktivnosti u udruzi kao i druge aktivnosti ovisno o njihovim željama i potrebama, a ujedno će im se povratiti samopouzdanje i osjećaj da vrijede. Lokalna zajednica u kojoj će se provesti projekt, biti će potaknuta na razvoj na temelju dobrih praksi kod pojedinaca a što će na kraju unaprijediti ukupno civilno društvo.“
Navedenim projektom odabrano je pet korisnika usluge osobne asistencije s područja Grada Zagreba i Međimurske županije, osoba s multiplom sklerozom s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta kojima će se tijekom 12 mjeseci pružati ukupno 4.800 sati usluge osobne asistencije. Procijenjeno je da u Hrvatskoj živi oko 4.000 oboljelih od multiple skleroze, a ovim hvalevrijednim projektom zahvaćena je kap u moru stvarnih potreba.
Božica Ravlić
Objavljeno: 07.04.2016