ANIMAFEST Znanstvena fantastika u fokusu tematskog programa

Svjetski festival animiranog filma - Animafest Zagreb pripremio je za 33. izdanje tematski program s devet cjelina posvećen SF-u i filmovima koji promišljaju budućnost, razvoj čovjeka i tehnologije, ali i nezaobilaznu umjetnu inteligenciju

Festivalska publikacija.

 

Cjelina ‘Budućnost je ovdje’ bavi se s AI i drugim računalnim tehnologijama u animaciji, ‘Svijet sutrašnjice’ budućnošću, ‘Katastrofe’ daju primjere (post)apokaliptičnog podžanra, kao i ‘Spekulativna animacija - Povratak u postapokalipsu’, u izboru Olge Bobrowske.

‘Science Friction’ predstavlja kolažni film u izboru umjetničkog ravnatelja festivala u Ottawi Chrisa Robinsona, a tu je i cjelina sa SF filmovima iz povijesti Zagreb filma.

Program kratkometražnih filmova obuhvaća klasike i novije autore, poput Mélièsa, Markera, Borowczyka, Vukotića, Grgića, Servaisa, Hertzfeldta, Mulloya, Marušića, Buckelewa, Mcglocklina, Seidela, Popakula, Barića, Tadića i Pisačića.

Zadnje dvije cjeline donose dugometražne uratke, kultni anime ‘Ghost in the Shell’, francusko-poljski ‘Chronopolis’ i rumunjski ‘Svemirska misija Delta’.

Festivalski programi već počeli

Filmski i izložbeni programi već su počeli, a za vikend u gradskim centrima za kulturu u Dubravi, Maksimiru i Travnom prikazani su filmovi Obiteljskog programa i Natjecanja filmova za djecu.

U Galeriji Šira otvorena je izložba preddiplomskih i diplomskih filmova, scenografija, lutaka, animiranih sekvenci i AR skica studenata Akademije umjetnosti Sveučilišta Nova Gorica.

Već su postavljene i ostale festivalske izložbe, koje će službeno otvorenje imati kasnije ovoga tjedna, a na koje je ulaz slobodan.

U Galeriji SC je ‘Iza kulisa/Behind the Scenes 5’ autora zastupljenih u Velikom natjecanju kratkometražnog filma i Natjecanju studentskog filma, a u Galeriji Kranjčar izložba crteža, grafike, videa i AV instalacije Williama Kentridgea ‘Circulus vitiosus’.

U predvorju Kina SC postavljeni su strip-mobili Irene Jukić Pranjić, koji objedinjuju strip, animaciju i iskustva optičkih i mehaničkih igračaka, a u Dvorani Sek ‘ALU Mapping: Planet Kanca Manca’ sa scenografskim elementima na koje se video mapiranjem apliciraju elementi festivalske špice, rad studentica ALU u Zagrebu.

Kratkometražna konkurencija u predstavlja, među ostalima, za Oscara nominirane ’Prodavače leda’ Joãa Gonzaleza, ekološki ‘PLSTC’ Laena Sanchesa nastao uz pomoć AI-ja, kritiku buržujskog uma ‘Gdje živim’ Susanne Jirkuff, novi lutka-film Lee Vidaković ‘Obiteljski portret’ i ukrajinski film o dječjem doživljaju ruske invazije ‘Mariupolj’.

 

Izvor: Hina

 

Povezane vijesti