INTERVJU, ENTRE DEAF BAND Glazbenici s invaliditetom koji su nas rasplesali sa svojim 'Ljetnim hitom'
Hrvatska glazbena scena obogaćena je za još jedan uistinu živopisan bend – EnTre Deaf Band koji je okupio troje iznimno talentiranih glazbenika s invaliditetom. EnTre je ovih dana snimio spot za svoj prvi singl 'Ljetni hit', a tim smo povodom razgovarali s Marijanom Ibriks, gluhoslijepom osobom koja je u bendu pjevačica, tekstopisac i sviračica đembe bubnja.
Ovih dana očekuje nas glazbena poslastica. Vaš je bend naime snimio spot za pjesmu koja će, kako kažete, rasplesati publiku u ovo ljetno doba. O čemu je riječ?
- Pjesmu ‘Ljetni hit’ smo skuhali prije mjesec dana ,a vruće pjesme se snimaju u vruće vrijeme Prvotna ideja je bila da spot za pjesmu snimimo za jedan dan na moru, u Kraljevici. Međutim , odlučili smo se za jezero Čiče u Velikoj Gorici. Naš bend ima svoju udrugu. Zove se ‘Nostra Domus - udruga za promicanje različitosti i jednakosti te prava žena i djece’. Za potrebe snimanja spota kao udruga surađivali smo s Udrugom jezero Čiče- turopoljsko more, Lazina Čička, Velika Gorica.
‘Ljetni hit’ je vesela, ritmična pjesma s karipskim prizvukom na đembama. Tu opet dolazi Draženova čarolija do izražaja. Dražen sjedi za bubnjevima i udara samo bas,a istovremeno i svira đembe. Lejla daje bambusove tonove na bas-gitari koji uz ritmove đembe i bas-bubnja daje odličnu, rasplesanu pjesmu. Pjesma govori o putu na more i tulumu na plaži. Čista pozitiva!
Nažalost, još uvijek smo u potrazi za gitaristom/icom. Gitara bi dala još ljepšu notu pjesmi . Istina je da se ljudi otuđuju od suradnje s osobama s invaliditetom, dok mi kao članovi benda, ali i naša udruga Nostra Domus, promičemo inkluziju i znakovni jezik.
Tko su članovi benda, možete li nam iznijeti neke biografske crte svakog od vas ponaosob?
- Dražen Maleković, naš bubnjar, veliki je sanjar i duša od čovjeka. Glazba mu je u krvi. Meni,kao Šokici, savršen partner za pjevanje
Lejla Talić je naš stup . Rastura na bas gitari. Kad smo počeli s radom ni ona ni ja nismo imale pojma ni o čemu. Lejla kao čujuća osoba nam je veliki oslonac. Bolje čuje od nas pa daje sugestije na glazbu i na snimke. Ima odlične ideje i jedva čekamo da i ona napiše pjesmu. Hvala ti, Lejla!
Marijana Ibriks
Kako zapravo osobe oštećena sluha osjećaju glazbu i njezine vibracije? Što je još interesantnije, kako glazbu stvaraju?
- Nagluhe osobe, Dražen i ja, čujemo glasnu glazbu i uživamo u njoj. Sa slušnim aparatom nema te slobode osjećaja, jer tada ti ‘robot’ diktira u uho. Dražen je iz glazbene obitelji i odmalena je okružen instrumentima, dok sam ja Šokica, Seka iz Osijeka, odrasla u raspjevanoj Slavoniji. Mi i kad se svađamo slažemo rime. Odmalena slušam raznu vrstu muzike. Ovisno je o riječima pjesme kakva će muzika biti. U svakome od nas kola glazba. I naše srce ima svoj ritam, zar ne? Samo što nema svatko od nas osjećaj za ritam, bez obzira da li je to osoba s invaliditetom ili ne. Mnoge gluhe osobe lijepo plešu i imaju osjećaj za ritam. I stari i mladi. Ni čujuće osobe ne plešu bolje valcer od starijih gluhih članova u Osijeku. Bečka škola. Sve je stvar odgoja i odrastanja. Osjete vibracije tonova. Dublji ton - jača vibracija. Uz glazbu se svi smijemo, plačemo i živimo. Baš svi. Svi smo različiti, a svi smo ljudi.
Jeste li u svojim početcima na glazbenoj sceni bili izloženi nekim čudnim pogledima zbog svoje vrste invaliditeta? Kako su vas prihvatili kolege, a kako publika?
Iskreno, na meni se na prvi mah ne vidi da sam gluhoslijepa osoba, jer sam slabovidna i nagluha. Nasljedni Usherov sindrom mi se naglo aktivirao prije tri godine, tako da sam ostala ista, samo što sad stvari radim sporije i detaljnije. Nakon prihvaćanja vlastitog invaliditeta shvatila sam da, iako gubim vid i sluh, još uvijek mi ostaje glas. Imam još svašta za reći i učiniti. Kako moj otac govorio: Nikada nije kasno, kasno je samo kada umreš. I ta njegova mi ima smisla
Od prvoga do zadnjeg nastupa nismo imali nikakvih neugodnosti nego, dapače,s amo pohvale. Ljudima je neobično vidjeti i slušati inkluzivni bend koji dobro svira i pjeva i uz to istovremeno pjesme prevodimo na hrvatski znakovni jezik. Nama je bitno da su svi uključeni, da svi sve razumiju. Čujuće i slijepe osobe slušaju pjesme, a gluhe i gluhoslijepe osobe prate znakovni prijevod pjesme i osjećaju vibracije tonova. Za mene osobno kao izvođača svaki koncert je kazališna predstava jer svaka pjesma ima svoju priču.
Kolege glazbenici su nas u početku shvaćali kao konkurenciju dok nas sada već prihvaćaju. Kao bend smo se oformili 14. listopada 2019. godine. Još nije prošlo ni godinu dana, a iza sebe imamo tri javna nastupa i 15-minutni koncert na V. Festivalu inkluzivne scene Rijeka, jedanaest videozapisa na YouTubeu, suradnju s Udrugom gluhoslijepih osoba grada Zagreba i Udrugom jezero Čiče - turopoljsko more. Nakon snimanja videospota za pjesmu ‘Ljetni hit’ idemo na kolektivni, zasluženi godišnji odmor do jeseni.
Što biste za kraj poručili onim glazbenicima s invaliditetom koji još uvijek nemaju hrabrosti 'izaći pod svjetla reflektora'?
- Ekipa, slušajte glasnu glazbu i plešite. Lovite ritam. Pustite osjećaje na ‘ispašu’ i uživajte u životu! Najljepše je izraziti se glazbom. Probajte!
Razgovarala: Klaudija Klanjčić
Objavljeno: 17.08.2020