URIHO, Galerija Sunce: Ante Raos predstavio knjigu kolumni 'Pogled iz kolica'
U svojim kolumnama Raos posebno ističe vrijednost čovjeka 'kao Božjeg dara' te tumači položaj i prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u našoj društvenoj i političkoj zbilji
U URIHO-voj Galeriji Sunce u Zagrebu, suradnik In Portala i veliki humanitarac Ante Raos prošli je tjedan predstavio svoju knjigu 'Pogled iz kolica', zbirku kolumni objavljenih na našem portalu u razdoblju od siječnja 2015. do rujna 2017. godine.
Raos se na promociji prisjetio 'punih 35 godina otkako je stekao invaliditet' koji mu je 'Bog povjerio kao još jednoj osobi koja svjedoči izazov invaliditeta na ovom životnom proputovanju'.
Na predstavljanju knjige okupili su se Mladen Kristić – glavni urednik In Portala zajedno sa suradnicima, Josip Držaić – ravnatelj Ustanove URIHO koja je i tiskala knjigu, Marito Mihovil Letica – voditelj emisije 'Kozmos i etos' na Trećem programu Hrvatskog radija. Svoj obol došli su dati i poznata TV voditeljica Ana Tomašković zajedno sa suprugom Mladenom te brojni prijatelji.
Kao što je glavni urednik In Portala istaknuo, Raos je u svojim kolumnama, koje su se našle u knjizi, ukazao na vrijednost integracije osoba s invaliditetom te ih je promovirao kao ravnopravne članove zajednice koji svojim pozitivnim djelovanjem mogu potaknuti društvo na temeljite promjene.
Ravnatelj Ustanove URIHO s ponosom je još jednom naglasio važnost In Portala - prvog news portala za osobe s invaliditetom, ne samo u ovoj zemlji, već i van granica, na što je ukazao i Deutsche Welle prije nekoliko godina kada je pohvalio isti.
"Kolumne Ante Raosa čitaju se i u Australiji, Kanadi i brojnim drugim zemljama svijeta", istaknuo je ravnatelj Držaić, napomenuvši da se u Raosovim tekstovima, uz kritičke osvrte, nude i rješenja za mnoge situacije koje muče OSI populaciju.
Nakon što ga je posebno pohvalio i radijski voditelj Letica, s obzirom na duhovnu dimenziju koja se posebno osjeti u tekstovima, Raos se svima zahvalio na dolasku, skromno naglasivši da je on 'samo Ante Raos'.
U svojim kolumnama Raos posebno ističe vrijednost čovjeka 'kao Božjeg dara', tumači položaj i prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u našoj društvenoj i političkoj zbilji, tražeći svojim kritičkim promišljanjem odgovore na svekolike boljke koje muče OSI populaciju.
Ante Raos je rođen u okolici Imotskog, u Medovu Dolcu, zaseoku Raosi, Općini Lovreć u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Osjetio je svu težinu života na kamenu i kršu. Kako se i sam prisjetio, od malih nogu radio je teške fizičke poslove, ali bili su to važni dani formiranja karaktera, moralnih vrijednosti, pod budnom palicom roditelja, koji su ga učinili takvim kakvim jest – čovjek borbe, pravde, ustrajnosti, s velikim srcem za svoju zemlju i za sve potrebite, posebno osobe s invaliditetom.
Njegov život počeo je zaprimati druge dimenzije nakon tragičnog skoka u more 1983. godine, kada je povrijedio vratni kralježak - bio je mladić u 21. godini života. Tadašnja medicina, kako je sam rekao, svojom nespretnošću propustila je učiniti neke stvari, uzrokovavši stanje koje ima do današnjih dana – život u invalidskim kolicima. Operacija nikada nije izvedena, a raditi također dugo nije mogao. Iza skoka, nove situacije u životu, život mu je daljnjih četiri godina bio lutanje. Tražio je odgovore. Nažalost, sustav nije imao rješenja da mu bude poticaj, već se gotovo u svemu morao osloniti sam na sebe, skupiti svu snagu u sebi i započeti strahovitu životnu borbu da bi preživio – ali u svemu nikada nije zaboravio na druge. Kroz padove je učio i stvarao sliku sam o sebi.
Uvijek mu je na ponos vraćanje u rodno selo, gdje mu žive rodbina i prijatelji, jer tu se još uvijek osjeća nostalgija za vremenima kada se nije imalo, ali su ljudski odnosi bili puno čvršći i jači.
Kao predsjednik Mreže udruga osoba s invaliditetom Dalmacije, čiji je ključni inicijator i koja je osnovana 2016. godine, dobio je uvid u složenost 'društvene zbilje' osoba s invaliditetom.
U Trogiru je osnovao 1988. godine Udrugu tjelesnih invalida TOMS, koja za vrijeme Domovinskog rata nije radila, ali je nastavila nakon nje vrlo aktivno. Raos je postao njezinim predsjednikom od 1998. godine, a tu dužnost je obnašao do 2006. Posebno je ponosan na akciju 'Vinskom cestom do humanosti i dobrote', koja traje od 2001. do današnjih dana, a cilj joj je da se kroz prodaju vina pomaže OSI populaciji. U Trogiru je baza, proda se vino, a novac služi za prilagodbu, uređenje objekata, nabavu ortopedskih pomagala.
Raosa život nikada nije mazio, iskusio je razne tragedije. Ali nije odustao! Svaki dan mu je velika borba, pogotovo zbog dijagnoza i stanja u kojem se nalazi. Unatoč svemu, radost koju osjeća kad može pomoći nekome daje mu snage da uvijek iznova ide naprijed i da se bori za dobro i pravdu.
Do sada je ostavio neizbrisiv trag u OSI zajednici u Hrvatskoj, a usto je na dobrom je putu da svojim perom u kolumnama potakne i druge da se više angažiraju u borbi za temeljna prava osoba s invaliditetom.
Za tiskanje knjige 'Pogled iz kolica' Raos se od srca zahvalio Ustanovi URIHO i ravnatelju Josipu Držaiću. Nakladnik knjige je Ogranak Matice hrvatske u Imotskom, urednik i lektor je Petar Ujević, za fotografije je odgovoran Vedran Raos, a za grafičko uređenje Dominik Glučina.
Za glazbeni dio na promociji knjige pobrinula se grupa RiM – otac Slavko te kćerke Ružica i Maja Nedić. Njihov glazbeni stil je kršćanski rock, a uz vlastite skladbe na repertoaru imaju i obrade poznatih kršćanskih standarda.
Klaudija Klanjčić
Objavljeno: 29.05.2018