Zagreb: Izložba fotografija povodom 30 godina rada Radiokluba slijepih 'Louis Braille'
Radioklub 'Louis Braille' osnovan je radi širenja radioamaterizma među slijepima s obzirom da im je isti “prozor u svijet”
U Galeriji Vladimira Horvata u Zagrebu, Trg žrtava fašizma 14, svečano je otvorena izložba fotografija povodom 30 godina osnivanja i rada Radiokluba slijepih “Louis Braille”, 9A1CBT, pod voditeljskom palicom Save Golića, 9A2GS, predsjednika Kluba.
Organizatori izložbe su Radioklub slijepih “Louis Braille” i Zagrebačka zajednica tehničke kulture. Za postav izložbe od oko 120 fotografija zaslužni su Višnja Golić iz RKS-a “Louis Braille”, kojoj se posebno zahvalilo za dugogodišnji doprinos Klubu , kao i Ivica Tomić iz Zagrebačkog foto-kino saveza.
Radioklub slijepih “Louis Braille”, 9A1CBT, osnovan je 5. ožujka 1986., sa ciljem širenja radioamaterizma među slijepima Zagreba i šire, s obzirom da im je isti “prozor u svijet” zbog omogućavanja da se iz Kluba ili stana na radiovalovima druže s velikim brojem prijatelja širom zemlje i svijeta. Slijepi radioamateri Zagreba su od 14. svibnja 1981. djelovali kao radioamaterska sekcija Radiokluba Zagreb u Udruženju slijepih Zagreb. Zbog svoje specifičnosti i jedinstvenosti te lakšeg djelovanja u okviru Udruženja slijepih Zagreb, donijeta je bitna odluka o osnivanju prvog radiokluba slijepih u Hrvatskoj. Do danas je kroz njegovo članstvo prošlo više od 200 radiooperatora i više od 150 natjecatelja u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe.
Klub svake godine organizira tečajeve za nove operatore, koje je do sada položilo preko 200 slijepih osoba različitih statusa i uzrasta, a među njima i 60-ak učenika Centra za odgoj slijepih “Vinko Bek” te 20-ak djece koji vide iz osnovnih škola s kojima se surađivalo. Tečajeve su vodili isključivo slijepi instruktori Kluba, i to Savo Golić i Stjepan Lovrec. Kako bi slijepi na tečaju mogli opipom steći predodžbu, napravljeni su posebni modeli sklopova opreme i uređaja.
Tečaj za natjecatelje u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe je završilo više od stotinu mladih i odraslih članova Kluba, koji redovito sudjeluju u raznim natjecanjima.
“Na inicijativu Save Golića, 9A2GS, a uz veliku pomoć i sugestije Željka Ulipa, 9A2EY, Radioklub slijepih "Louis Braille" je 1995. prvi u svijetu pokrenuo i organizirao specifično natjecanje u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe. To je disciplina u kojoj slijepi natjecatelj pomoću malog prijamnika u ruci i slušalicama na ušima potpuno samostalno, bez pomoći pratioca, traži odašiljače u prirodi na prikladnom terenu bez prepreka. Cilj je za što kraće vrijeme pronaći sve odašiljače. Slijepi natjecatelj tu pokazuje svoju brzinu, korištenje sluha i orijentacije u kretanju u prirodi, a to mu koristi u svakodnevnom kretanju s bijelim štapom po gradu. Za natjecanja su napisana posebna pravila, koja su prihvaćena od strane Hrvatskoga radioamaterskog saveza i Europske radioamaterske unije. Od 1996. ova disciplina je kao posebna kategorija uvrštena u državna natjecanja videćih radioamatera Hrvatskoga radioamaterskog saveza. Hrvatska je jedina zemlja na svijetu koja na državnom ARG natjecanju "videćih" ima posebnu kategoriju slijepih. Ova natjecateljska disciplina je vrlo brzo prihvaćena među slijepima naše zemlje i susjednih država”, rečeno je iz Radiokluba slijepih “Louis Braille”.
Diploma pod nazivom “Vinko Bek” izdana je od strane Kluba u čast prvog učitelja slijepih u našoj zemlji, a osvojio ju je velikih broj domaćih i stranih radioamatera.
Klub je do danas zaslužan za organizaciju 21 otvorenog međunarodnog prvenstva Zagreba, 20 prvenstava kluba, 15 ekipnih državnih prvenstava slijepih u ARG-u “Croatia cup”, 15 juniorskih prvenstava i nekoliko prvenstava mladih tehničara. Također, Klub sudjeluje u UKV i KV natjecanjima te su klupska ekipa, kao i članovi Kluba i pojedinci, do sada oko 300 puta osvojili jedno od prva tri mjesta u raznim nivoima natjecanja, a mogu se pohvaliti i sa četiri naslova prvaka Europe i sa dva druga mjesta. Dvodnevni Susreti slijepih radioamatera Hrvatske organizirani su na Sljemenu nakon prvenstava Zagreba od 1996. do 2008. godine.
“Slijepe osobe u natjecanjima provjeravaju svoje mogućnosti, sposobnosti i znanja u održavanju velikog broja veza te je to najvažniji aspekt na integraciji i afirmaciji slijepih u radioamatersku i društvenu sredinu”, rekao je Savo Golić, 9A2GS, predsjednik Radiokluba slijepih “Louis Braille”.
Radi polaganja ispita i kako bi se slijepim osobama omogućilo lakše stjecanje novih znanja, Klub je do sada izdao četiri posebna priručnika za slijepe radioamatere, koji su tiskani na brailleovom pismu i snimljeni u zvučnoj tehnici. Radi proširenja tehničkih znanja Klub je u zvučnoj tehnici i na brailleovom pismu izdao više stručnih i popularnih radioamaterskih knjiga, zakona i pravila, pa tako i knjige Branke Primorac “Rudolf Perešin”, od Vladimira Muljevića knjigu o Tesli, knjigu Branka Kralja “Da bi reč rekel” i od Zaka Remija “Kad bi svi momci svijeta”.
U Domovinskom ratu i ratu u Bosni i Hercegovini članovi Kluba su prenijeli više od 200 000 humanitarnih poruka i povezali mnogobrojne razdvojene obitelji. Prenijeli su preko 3000 izvještaja za HINA-u, Hrvatsku televiziju, Hrvatski radio, Večernji list, Vjesnik i Slobodnu Dalmaciju.
Klub je 1995. godine pokrenuo izdavanje zvučnog časopisa za slijepe radioamatere pod nazivom "CQ radioamateri", jedinog časopisa takve vrste u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Časopis i dalje redovito izlazi dvomjesečno.
Također, o svom radu i djelovanju Klub je izdao tri brošure: RKS "Louis Braille" 1986.-1996., RKS "Louis Braille" 1958.-2003., povodom 45 godina organiziranog bavljenja slijepih radioamaterizmom i Amaterska radiogoniometrija za slijepe 1995.-2005., a organizirao je i nekoliko izložbi fotografija u Galeriji Vladimira Horvata Zagrebačke zajednice tehničke kulture.
Godine 1998. snimio je dokumentarni 30-minutni film o Klubu i Četvrtom prvenstvu Zagreba u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe, s prekrasnim motivima Zagreba. Film je poslan nacionalnim radioamaterskim savezima Europe, Amerike i Kanade. Snimljena su još četiri dokumentarna filma o radu Kluba i ARG natjecanjima.
U sklopu 12. europskog prvenstva videćih u amaterskoj radiogoniometriji, u rujnu 1999. u Varaždinskim Toplicama održano je Prvo europsko prvenstvo slijepih u amaterskoj radiogoniometriji, na kojem su članovi Kluba osvojili četiri zlatne, tri srebrne i tri brončane medalje. Članovi kluba sudjelovali su i na Prvom svjetskom prvenstvu u arg za slijepe u Opatiji 2010. godine te na Drugom prvenstvu na Kopaoniku u Srbiji 2012. godine, te su osvojili jednu zlatnu, četiri srebrne i dvije brončane medalje
Klub je bio i organizator otvorenih prvenstava Koprivnice, Vukovarsko-srijemske županije i Siska.
“Članovi Radiokluba slijepih Louis Braille i njegove ekipe od svog osnivanja uključili su se u natjecanja videćih radioamatera, kako bi provjerili svoja znanja, brzinu i spretnost u rukovanju radiouređajima. U dosadašnjim natjecanjima postigli su izvanredne rezultate, jer su se preko 100 puta plasirali na jedno od prva tri mjesta u raznim takmičenjima. Dokazali su se kao vrlo dobri natjecatelji i operatori, kojima nije smetao hendikep da nadmaše svoje videće suparnike s radiovalova. Savo Golić, 9A2GS, Stjepan Lovrec, 9A3SL, Ivanka Dobrijević, 9A4DI, Josip Jurina, 9A6APT, Mihael Đurašin, 9A6JWM, Novica Dražetić, 9A6NDN i Zvonimir Stanečić, 9A5DSZ, pokazali su se kao uporni natjecatelji koji su znali iskoristiti svoju memoriju, brzinu i spretnost u rukovanju radiouređajima i opremom da bi postigli što bolje rezultate. Zvonimir Stanečić je prvi slijepi natjecatelj koji je nastupio na svjetskom šampionatu u brzoj telegrafiji, a u rujnu 2015. godine u Ohridu u kategoriji juniora osvojio je odlično šesto mjesto”, naznačeno je iz Radiokluba.
Klub danas broji 25 članova svih uzrasta i statusa, od učenika, mladih, zaposlenika pa sve do umirovljenika. Član je Zagrebačke zajednice tehničke kulture i udružen je u Hrvatski radioamaterski savez.
Tijekom večeri i svečanog otvaranja, istaknula su se brojna zaslužna imena za 30-godišnji uspješni razvoj Radiokluba “Louis Braille”, a kroz govore domaćina Save Golića i gostiju posjetitelji su mogli čuti o bogatoj povijesti i velikim dostignućima Kluba, koji je dao neizmjeran doprinos u razvoju radioamaterskog pokreta i širenju tehničke kulture među slijepim osobama Zagreba i šire. Zahvaljujući svojem radu i upornosti, u mnogim segmentima Klub se pokazao jedinim, a i prvim u nekim idejama, i to ne samo na razini Hrvatske, već i na svjetskoj razini.
Posjetitelji su na kraju mogli uživati u izložbi, sastavljenoj od amaterskih fotografija nastalih u trenucima najvažnijih povijesnih događanja Kluba.
Klaudija Klanjčić
Objavljeno: 22.03.2016