Martinov plašt: Šahovska ploča s lončanicama koje su izradile osobe s invaliditetom
Zadruga 'Martinov plašt' široj je javnosti postala poznata po urbanim vrtovima prilagođenim osobama s invaliditetom
Anđelka Bunić, Vesna Hari i Marijanka Globan
Međunarodna vrtna izložba Floraart održava se 10. put na Bundeku, od 25. do 31. svibnja. Predstavit će se 185 izlagača iz Hrvatske i njih 16 iz BiH, Francuske, Italije, Mađarske, Nizozemske, Njemačke, SAD-a i Slovenije. Socijalno uslužna zadruga 'Martinov plašt' koja danas, 27. svibnja, slavi četiri godine svoga djelovanja, poziva vas da ih posjetite na Bundeku na izložbenom mjestu 23.
"Zahvalni smo organizatorima i Zrinjevcu što su nam omogućili već treću godinu da imamo besplatni prostor na kojem naš kreativni tim osmišljava kreacije. Omogućili su nam prilaz za kolica, što nam je jako važno jer se bavimo osobama s invaliditetom, a posebno nas vesele posjete iz udruga osoba s invaliditetom koje ciljano dolaze do nas. Važno nam je da smo prepoznati svojim radom, zalaganjem i entuzijazmom koji nas, unatoč brojnim preprekama koje su prisutne i danas, nije napustio", kaže Anđelka Bunić, upraviteljica Socijalno uslužne zadruge 'Martinov plašt'.
Vesna Hari iz 'Martinova plašta' autorica je ovogodišnje teme 'Mirisni šah - mat' te nam je opisala što ju je inspiriralo za ovaj neobični projekt.
"Kroz šahovsku ploču i s našim lončanicama kao šahovskim figurama prikazali smo situaciju u kojoj je glavna figura, kralj, matiran. Obzirom da u našem društvu ima puno kategorija koje se na bilo koji način osjećaju matiranima, kao i mi u našoj zadruzi, inspiracija je došla nesvjesno upravo na ovu temu. S lončanicama koje izrađuju osobe s invaliditetom i druge nezaposlene skupine građana ukrasili smo našu šahovsku ploču, a lončanice ćemo dati u prodaju i prikupljena sredstva iskoristiti za naše daljnje akcije. Nadamo se dobrom odazivu, posjetioci su pozdravili ideju i reakcije su pozitivne", kazala je Vesna Hari.
I dalje planiraju promovirati njihove poznate urbane vrtove, posebno među osobama s invaliditetom. Vijest koja obećava je da u lipnju treba krenuti realizacija projekta za beskućnike, kojeg je nositelj Grad Zagreb i u kojem su partner. Uključen je i dnevni boravak za beskućnike koji su pokrenuli mladi bračni par: suprug je nezaposlen i njihova egzistencija ovisi o tom projektu jer su nedavno i oni ostali bez prostora dnevnog boravka.
"Prepoznati smo, no s financijske strane još uvijek je to na bazi entuzijazma i volonterstva svih nas članova zadruge. Financijska potpora nam je još uvijek najkritičnija i najpotrebnija, a ostvarujemo je kroz donacije, projekte ili osmišljavanjem novih aktivnosti. Uskoro krećemo u suradnju s centrom 'Ključić oko vrata' i Vedranom Habelom. Prostor centra u Novoj Vesi 10 je idealan za nove sadržaje i radionice koje smo osmislili, te u potpunosti prilagođen osobama s invaliditetom. Provodit ćemo radionice izrade bio-lončanica koje će se naplaćivati, i to je ono što bi nam trebalo donositi prihode", kaže Hari.
Informacije o radionicama možete dobiti na telefone 0914530400 i 0917992971, a prijaviti se možete na e-mail: andelabunic@gmail.com; danica.gras@gmail.com.
Prijavite se na vrijeme, broj polaznika radionica je ograničen.
Božica Ravlić
Objavljeno: 27.05.2015