Intervju: Diana Kralj
Ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek“ u razgovoru za In-Portal otkriva kako zapravo djeluje jedina državna institucija koja danas, nakon više od stoljeća djelovanja, pokriva sve potrebe svojih slijepih i slabovidnih korisnika
Centar za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek“ ima uistinu bogatu povijest, konstantno prati promjene i razvija se. Kako biste u nekoliko rečenica definirali djelatnost Centra i tko su vaši korisnici?
- Centar "Vinko Bek", ustanova pod ingerencijom Ministarstva socijalne politike i mladih, jedina je državna institucija koja danas, nakon više od stoljeća djelovanja, pokriva sve potrebe svojih slijepih i slabovidnih korisnika – djece (praktički od rođenja), mladeži i odraslih (do treće životne dobi).
Tijekom vremena Centar je od institucije starinskog tipa prerastao u moderan resursni centar:
- većinu korisnika uključili smo u redovne institucije odgoja i obrazovanja u sredinama u kojima žive, gdje im pružamo potrebne usluge
- i maloj djeci i odraslima te njihovim obiteljima usluge pružamo većinom u mjestima u kojima žive
- imamo usko specijalizirane stručnjake različitih profila, koji rade u timovima za procjenu potreba svakog pojedinog korisnika i kreiranje najprimjerenijih individualnih programa.
Osim navedenog, usluge na razini Centra su: psihosocijalna rehabilitacija – senzomotoričke vježbe, orijentacija i kretanje, brajica, tiflotehnika, vježbe vida, socijalne vještine, svakodnevne vještine, poticanje kognitivnih sposobnosti/pomoć u učenju; terapije – kineziterapija, logoterapija, glazboterapija, likovna terapija, radna terapija; slobodne aktivnosti – glazbene , literarne, dramske, likovne
- mnoge programe, za koje je praksa pokazala da su nužni za razvoj naših korisnika, kreirali smo sami.
Ukratko, u potpunosti smo okrenuti našoj misiji i viziji te temeljnim vrijednostima Centra, a to su: razviti sposobnosti naših korisnika do razine koja im omogućava kvalitetan život. Uz to, obavljati našu misiju diljem Hrvatske.
Kako kao resursni centar pokrivate potrebe za edukacijom slijepih i slabovidnih na području cijele RH?
- Potrebe naših slijepih i slabovidnih korisnika na području cijele Hrvatske pokrivamo:
- u Centru: predškolskim programima, osnovnim školovanjem, osnovnim glazbenim školovanjem, srednjoškolskim obrazovanjem, psihosocijalnom rehabilitacijom odraslih te smještajem i boravkom korisnika po potrebi
- potporom vrtićima i redovnim školama u cijeloj Hrvatskoj (Integracija)
- terenskim radom naših edukatora i ostalih stručnih radnika u njihovim domovima
širom Hrvatske (Rana intervencija i Patronaža)
- distribucijom udžbenika i drugih didaktičkih materijala na brajici i uvećanom tisku po cijeloj Hrvatskoj
- organiziranjem seminara i radionica za roditelje i nastavnike iz svih krajeva Hrvatske.
Jeste li zadovoljni provedbom i rezultatima projekta financiranog od strane EU "Obrazovanje i osnaživanje učenika s oštećenjem vida i učenika s tjelesnim oštećenjem za integraciju na tržište rada“, u kojem su Centar za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek“ i ustanova URIHO bili partneri nositelju projekta Centru za odgoj i obrazovanje Dubrava?
- Radom na projektu EU stekli smo dragocjeno iskustvo i edukaciju koja nam je pomogla da izradimo fakultativni program koji ćemo implementirati u nastavu.
"Centar 'Vinko Bek' ugledna je institucija, što bez dobre volje, entuzijazma i želje za stalnim usavršavanjem i napredovanjem njegovih radnika ne bi mogao biti"
Koje su najčešće prepreke i problemi s kojima se susrećete u radu? Kako s korisnicima usluga centra, tako i s nadležnim državnim institucijama?
- Najčešće prepreke u našem radu su još uvijek predrasude prema sposobnostima osoba s oštećenjem vida, teško prihvaćanje oštećenja vida od samih korisnika, nedovoljno uključivanje lokalnih zajednica u život osoba s oštećenjem vida i recesija zbog koje se ne može povećati broj radnika i financirati sve programe koje smo kreirali.
Koje biste uspjehe centra naveli kao one na koje ste posebno ponosni?
- Ponosni smo što smo vrlo rano prepoznali prave potrebe osoba s oštećenjem vida i što smo na njih ogovorili adekvatnim programima. Stoga su naš ponos:
- školarci koji se uspješno školuju u redovnim školama i Osnovnoj i Srednjoj školi Centra, a natječu se na školskim natjecanjima i uspješno polažu državnu maturu
- studenti koji samostalno žive svoj studentski život i završavaju fakultete postajući glazbenici, profesori, pravnici…
- vrhunski slijepi informatičari i korektori u izradi udžbenika koji su naši bivši učenici
- naši sportaši rekorderi
- dobitnici nagrada i priznanja za likovne radove i glumu
- svi naši korisnici koji su ostvarili cjelovit i ispunjen život.
Kroz centar je prošao veliki broj djece svih uzrasta te odraslih koji su svladali potrebne programe. Kao osoba koja se susreće s raznim životnim sudbinama korisnika centra, možete li nam iznijeti vlastito mišljenje o položaju slijepih i slabovidnih osoba u RH?
- Položaj osoba oštećena vida u Hrvatskoj je dobar – na teoretskoj razini. U praksi on ovisi:
- o sredini u kojoj osoba oštećena vida živi – u gradu, posebice Zagrebu, bolje je prihvaćena nego u maloj sredini
- o sposobnostima, ambicijama, karakteru, pa i šarmu, same osobe
- o ispravnom i učinkovitom angažmanu obitelji
- o adekvatnoj pomoći od strane stručnjaka Centra te svih drugih koji su na ovaj ili onaj način uključeni život i rad osoba oštećena vida.
Što biste naglasili na kraju ovoga razgovora?
- Na kraju treba reći i ovo: Centar "Vinko Bek" ugledna je institucija, što bez dobre volje, entuzijazma i želje za stalnim usavršavanjem i napredovanjem njegovih radnika ne bi mogao biti.
Razgovarala: Božica Ravlić
Foto: Mladen Kristić
Objavljeno: 18.05.2013