DRAVET SINDROM HRVATSKA Savjetovanje za ketogene dijete u sklopu projekta EpiPrehrana
Ova terapija se pokazala uspješnom u liječenju raznih vrsta epileptičkih napadaja i sindroma
Ali što ako pacijenti nisu ni svjesni da su slijepi? U astronomski rijetkim okolnostima, točnije, u samo 28 slučajeva u zabilježenoj povijesti, osoba koja je potpuno slijepa će vjerovati, često i do točke bijesa, da vidi savršeno dobro. Tim ljudima je dijagnosticiran Antonov sindrom
Antonov sindrom, poznat još i kao Antonova sljepoća ili vizualna anozognozija, opisuje osobu koja je kortikalno slijepa (sljepoća zbog oštećenja mozga), ali ‘kreira’ svojevrsne vizije zbog kojih misli da još vidi.
Oboljeli od Antonovog sindroma će nepokolebljivo tvrditi da nisu slijepi i da dobro vide, te će odbacivati sve dokaze koji govore suprotno. Takvi pacijenti često doživljavaju tešku mentalnu zbunjenost i čak će pokušati ‘prevariti’ svoju okolinu pokušavajući raditi stvari koje je slijepoj osobi teško izvesti. Nimalo neočekivano, to
Naravno, takva ‘varka’ ne može dugo opstati i liječnici će prije ili poslije shvatiti da osoba ne vidi. No uvjeriti osobu koja je apsolutno sigurna da nije slijepa u suprotno može biti iznimno teško i uznemirujuće. Sindrom je posebno čest kod starijih pacijenata s ozljedom mozga, što dodatno komplicira dijagnozu i liječenje.
Antonov sindrom prvi je klinički opisao neurolog Gabriel Anton (po kojem je sindrom i dobio ime) promatrajući 69-godišnju mljekaricu, koja je imala oštećenje oba temporalna režnja, a bila je i gluha i slijepa. Međutim, slučajevi koji bi se mogli kvalificirati kao Antonov sindrom dokumentirani su još u rimsko doba, kada je žena zvana Harpaste ostala slijepa, ali je čvrsto vjerovala da nije. Ovaj slučaj je opisan u Senekinim moralnim pismima Luciliju još pradavne 63. godine.
Liječenje Antonovog sindroma je usmjereno na uzrok sljepoće, a u slučaju pacijenata s moždanim udarom izrazito je ograničeno. U nekim je slučajevima multipla skleroza (MS) dovela do Antonovog sindroma, a lijekovi za MS pomogli su jednom pacijentu.
Objavljeno: 11.01.2023