INTERVJU, JOSIPA I KRISTIJAN BENCEK Pametne naočale za gluhe koje generiraju zvuk u tekst i ispisuju ga kao titl

Prvi korak koji poduzimamo je pokretanje Crowdfunding kampanje na platformi INDIEGOGO u tjednu iza Uskrsa. Voicee svakim danom napreduje, razvija se i raste. Putem zajedničkog financiranja vjerujem kako ćemo imati sredstva za iduću etapu razvoja, kažu Josipa i Kristijan

Josipa i Kristijan Bencek

 

Josipa i Kristijane, predstavite se ukratko čitateljima In Portala i recite nam kako se rodila ideja o naočalama za gluhe i nagluhe osobe?

- Mi smo Josipa i Kristijan, živimo i radimo u Novskoj u sklopu Gaming inkubatora Pismo, a inicijalno smo gameri, odnosno, proizvođači igara.

Nakon gaming edukacija osnovali smo tvrtku GROW. Igre na kojima se Grow uglavnom bazira su AR igre, igre koje su u proširenoj realnosti. Kroz razvoj projekata u proširenoj realnosti došli smo na ideju kako bi AR tehnologiju mogli implementirati u proizvod koji je široke namjene. U tom procesu smo se dosjetili kako bi zapravo naš proizvod mogao pomoći ljudima iz naše okoline, odnosno gluhima. Sav daljnji rad smo bazirali na komunikaciji s gluhima i na uputama i prijedlozima koje su nam oni davali. Tako su i VOICEE pametne naočale zapravo proizašle iz gaminga.

Objasnite nam kako cijela stvar s naočalama funkcionira, na kojem principu naočale rade?

- Voicee su pametne naočale koje u realnom vremenu generiraju zvuk u tekst i ispisuju ga na leće naočala kao titl. Odnosno sve ono što vaš sugovornik govori se ispisuje u dnu naočalne leće te imate sličan doživljaj kao kada gledate film na stranoj jeziku. Naočale osim što zvuk pretvaraju u tekst mogu izgovoreni tekst i prevesti na nekoliko svjetskih jezika poput mandarinskog, španjolskog, njemačkog…

Za sada imamo potpuno funkcionalan prototip naočala.

Naočale za gluhe osobe

 

Trenutni prototip putem mikrofona prima zvuk koji potom šalje u cloud, a nazad ga vraća u obliku pisanog teksta koji se zatim projicira na staklo naočala. Testirali smo ga na gluhim osobama ,a i na brojnim drugim ljudima početkom godine na CES-u u Las Vegasu.

Kakve su povratne informacije gluhih osoba koje su isprobale naočale?

- Već sada, s ovim prototipom dobili smo pozitivne komentare te motivaciju za daljnji razvoj. Iako se još uvijek susrećemo s nekim poteškoćama kao što su produljenje životnog vijeka baterije i slično, Voicee naočale su gotovo spremne za upotrebu.

Na koji način planirate razvijati priču, kako ćete sve financirati i učiniti naočale dostupnima svima kojima trebaju jer prečesto sve zapne na manjku novaca i investitora koji bi cijelu stvar dodatno pogurali?

- Prvi korak koji poduzimamo je pokretanje Crowdfunding kampanje na platformi INDIEGOGO u tjednu iza Uskrsa.Voicee svakim danom napreduje,razvija se i raste. Putem zajedničkog financiranja vjerujem kako ćemo imati sredstva za iduću etapu razvoja.

Razvoj ovakvog tipa proizvoda je kompleksan i prilično skup. Isto tako, Hrvatska je prilično malo tržište te smo u potrazi za investicijom morali istupiti iz naših granica. Na kraju se ispostavilo da ipak u našoj okolini postoji interes za ulaganje u naš proizvod te smo u trenutnim pregovorima za potrebna sredstva.

Anita Blažinović

 

Povezane vijesti