MOJA PRIČA Katica Križić, predsjednica Udruge gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije
Gluhoća, kao i razni oblici nagluhosti, bez obzira o uspješnoj rehabilitaciji s pomagalima ili bez njih, i dalje ostavljaju oštećenje koje treba razne vrste podrške sukladno jačim stranama koje osoba ima, poručila je Katica
Katica Križić gluha je od sedme godine života. Osnovnu školu pohađala je u redovnom sustavu u Varaždinu, a srednju u specijaliziranoj ustanovi za obrazovanje gluhih. Cijeli svoj radni vijek provela je na poslovima krojačice u RIO (Riječka industrija odjeće). Umirovljenica je od 1995. godine. Kao gluha osoba i član uglavnom je bila aktivna na polju folklora, a od 1997. godine je i predsjednica udruge i trenutno joj mandat traje do kraja 2023. godine.
- Udruga trenutno broji 180 članova od čega redovnih 120. Članstvo je unazad nekoliko godina bilo i preko 270, ali se taj broj zbog neplaćanja članarine i prirodnim odljevom smanjio. Iako i dalje bez obzira o plaćanju članarine brinemo o gluhim ili nagluhim osobama u ostvarivanju elementarnih prava bez obzira da li je član ili ne.
Osiguravanje mjesta za okupljanje je jedna od elementarnih potreba gluhih osoba. Zašto? Jer je udruga mjesto izvornih govornika znakovnog jezika. Tu se druže, razmjenjuju informacije između sebe, dobivaju potrebne informacije o događajima koji se zbivaju oko njih. U udruzi djeluje i stručna služba sastavljena od stručnih osoba koje poznaju oštećenje i nalaze najbolje načine za premošćivanje barijera koje nastaju zbog samog oštećenja kao i nepripremljenosti okoline za komunikaciju s gluhim i nagluhim osobama. Kada govorimo o okolini tu mislimo i na ustanove, organizacije, odnosno sustav u cjelini koji u svom radu ima kontakte s gluhim osobama.
Projekti koji pored osiguravanja materijalnih uvjeta korištenja prostorija udruge najviše doprinose su osiguravanje stručne komunikacijske podrške svakome kome je potrebna kao i stručni i savjetodavni rad. Uglavnom su aktivnosti povezane sa znakovnim jezikom, odnosno osiguravanje što punije i točnije informacije, uključenost u obrazovanje i dostupnost raznih sadržaja primijenjeno oštećenju sluha i mogućnostima komunikacije. Moramo znati da su gluhe osobe isključene iz svih glasovno-govornih informacija, te je i razina pismenosti odnosno razumijevanja pisanog sadržaja sukladna re/habilitaciji i mogućnostima slušanja. Trenutno imamo dva veća projekta i to su:
'Tumač hrvatskog znakovnog jezika - podrška u prevladavanju komunikacijskih barijera gluhim osobama', financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, traje do 31. prosinca 2021. i 'Govorimo rukama' - projekt sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda, Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020., traje do 1. ožujka 2022. - kazala nam je Katica.
Nedostatak sredstava je uvijek aktualan problem, prvenstveno u tekućem održavanju, lobiranju i pravičnijoj naknadi za specifičan rad osoba koje su zaposlene u udruzi.
- Provodili smo kvalitetne višegodišnje programe gdje smo osiguravali stručnu i profesionalnu pomoć aktiviranjem rehabilitatora, logopeda, psihologa, socijalnog radnika, odgajatelja koji su se nažalost prestankom financiranja većinom prestali provoditi. Takav način financiranja u smislu 'imaš-nemaš' opterećuje samu funkciju udruge i sa strepnjom se iščekuju rezultati natječaja, jer o njima ovisi rad stručnjaka, rad odgovornih osoba, a u konačnici o tome ovisi i dostupnost usluga koje se daju gluhim osobama - istaknula je Križić.
- Mi kao udruga sudjelujemo u rješavanju svakodnevnih teškoća koje proizlaze iz oštećenja sluha bez obzira o kronološkoj dobi same osobe. To znači da jedno rješenje nije rješenje za sve. Generalno bi se moglo reći da, kada bi postojala svijest o tome da je gluhoća težak invaliditet i da osiguravanjem kvalitetne komunikacije, što podrazumijeva gluhoj djeci znakovni jezik uz potporu verbotonalne metode, a nagluhoj djeci obrnuto, da bi u tom slučaju i sustav osiguravao odgoj i obrazovanje djeteta na njemu primjeren i prihvatljiv način. Samim dobivanjem kvalitetnijeg obrazovanja stvaramo preduvjete za više obrazovanje i stvaranje 'intelektualaca' među gluhima kao i mogućnostima izbora boljeg zanimanja - ističe Katica jer sve to u konačnici donosi bolji ekonomski status, neovisnost, samostalno donošenje odluka i sve ono što doprinosi boljoj kvaliteti života i pokušaju izjednačavanja i pružanju istih prilika i mogućnosti kao i onim osobama bez oštećenja.
Korona je smanjila druženja članova, a izolacija je, pored isključenosti zbog gluhoće, dovela do dodatnog isključivanja. Maske nećemo ni spominjati jer gluhe osobe koje se u komunikaciji oslanjaju na izraze lica (dio gramatike), emocije i na čitanje s usana bile su dodatno uskraćene. Na sreću, tehnologija je omogućila da tumači/prevoditelji putem video poziva (Viber, WhatsApp) osiguravaju potrebnu komunikacijsku podršku gluhim osobama kao što su i učenici u obrazovanju mogli na 4. programu HRT-a pratiti nastavne sadržaje.
- U narednom periodu želimo nastaviti osiguravati sredstava za neometan i kontinuirani rad. Raditi s članstvom i osiguravati kvalitetnije provođenje vremena. Sanacija krovišta i adaptacija prostora i priprema za rad s djecom niže kronološke dobi (predškolci i školarci) oštećena sluha kroz model poludnevnog boravka. Osiguravanje kontinuiteta rada stručne službe koja će biti na usluzi kako gluhim i nagluhim osobama tako i sustavu u cjelini - kaže Križić.
- Gluhoća, kao i razni oblici nagluhosti, bez obzira o uspješnoj rehabilitaciji s pomagalima ili bez njih, i dalje ostavljaju oštećenje koje treba razne vrste podrške sukladno jačim stranama koje osoba ima. Obiteljima poruka 'osluškujte potrebe svoga djeteta i sukladno mogućnostima osigurajte mu maksimum zadovoljenja njegovih potreba' - zaključila je Križić.
Objavljeno: 25.02.2022