ŽIVOT NAKON POTRESA Obnova treba biti 'puno brža, jača i veća'

Cilj rasprave je bio na jednom mjestu okupiti ključne dionike i osigurati prostor za razmjenu dosadašnjih izazova s kojima su se suočili građani Zagreba, Siska, Petrinje, Gline, Zaprešića i drugih mjesta pogođenih potresima

Panelisti.

 

U organizaciji Ureda pučke pravobraniteljice 1. listopada održana je javna rasprava pod nazivom 'Život nakon potresa - ljudi u fokusu'. Rasprava je organizirana kao hibridni događaj organiziran uživo i online ususret najavljenim izmjenama Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Karlovačke županije, ali i donošenju Programa društvene i gospodarske revitalizacije potpomognutih područja Sisačko-moslavačke županije pogođenih potresom.

Cilj rasprave je bio na jednom mjestu okupiti ključne dionike i osigurati prostor za razmjenu dosadašnjih izazova s kojima su se suočili građani Zagreba, Siska, Petrinje, Gline, Zaprešića i drugih mjesta pogođenih potresima, a sve kao doprinos bržoj i uspješnijoj obnovi područja oštećenih u potresima 2020. godine. Brojne su sličnosti i razlike između ovih potresa, a veže ih zajednički Zakon. Kao panelisti govorili su Boris Milošević, potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava, Darko Horvat, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Nataša Tramišak, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU, Damir Vanđelić, ravnatelj Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije, Slavica Marčeta ADRA Hrvatska, Milana Kreća, PGP Sisak, Branimir Novak, osoba s oštećenom kućom, predstavnica udruge SOS Zagreb, Magdalena Komes, gradonačelnica Petrinje i Luka Korlaet, zamjeik zagrebačkog gradonačelnika.

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Enwalter u uvodu je istaknula kako je ovaj niz potresa, posebice u uvjetima epidemije, imao znatan utjecaj na ljudska prava: brojnim građanima ograničeno je pravo na obiteljski život i dom, osobnu sigurnost, vlasništvo, ali i pristup brojnim uslugama, dok su najteže pogođeni upravo oni građani koji su i prije potresa bili najranjiviji: naši stariji sugrađani, samci, građani slabijeg imovnog stanja i obitelji s više djece. Kako bismo osnažili one koji su pogođeni potresima, važno je osigurati prostor za njih kako bi mogli doprinijeti promjeni i imati snažniji glas u odlukama koje utječu na njih - staviti ljude u fokus. Tijekom rasprave svoja su iskustva iznijeti i građani čiji su domovi oštećeni u potresima, predstavnici organizacija civilnog društva koje su aktivne na terenu, ali i predstavnici gradova, Siska i Zagreba, pogođenih potresima te predstavnici nadležnih ministarstava i institucija uključenih u proces obnove.

Tijekom rasprave skrenuta je pozornost svima kako se upravo sada u postupku javnog savjetovanaj sa zainteresiranom javnosti nalazi Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije s Konačnim prijedlogom Zakona. U raspravu se možete sa svojim prijedlozima i komentarima uključiti putem platforme e-Savjetovanje na sljedećoj poveznici.

Iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom javnoj raspravi je prisustvovao zamjenik pravobraniteljice Darijo Jurišić.

 

Izvor: Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom

Fotografija: Pučki pravobranitelj

Anita Blažinović

 

Povezane vijesti