RAKOVI JADRANA Izložba fotografija Pere Ugarkovića, stručnjaka i strastvenog ljubitelja podmorja

Od rođenja, s maskom na glavi, Ugarković promatra morski svijet, s naglaskom na bihevioralnu i populacijsku ekologiju te sistematiku jadranske faune

 

U Splitu na Peškariji, večeras u 20 sati, otvara se prva izložba fotografija 'Rakovi Jadrana' autora Pere Ugarkovića, stručnjaka i strastvenog ljubitelja podmorja.

Kako je objavio morski.hr, Pero Ugarković je autor mnogih tekstova morske tematike, urednik popularne facebook stranice podvodni.hr, suradnik i koautor raznih znanstvenih članaka, uporni promotor znanosti.

- Od rođenja s maskom na glavi promatra morski svijet, s naglaskom na bihevioralnu i populacijsku ekologiju te sistematiku jadranske faune. Relativno nedavno, uz pomoć prijatelja zanesenjaka, dodatno se zainteresirao za malakologiju (znanost o mekušcima) što ga je potaklo na dokumentiranje i fotografiranje prekrasnih i interesantnih bića koja žive u našoj blizini. Iz toga je proizašla i ova fotografska izložba slika rakova – pojašnjeno je na morski.hr vezano za Ugarkovića.

Također je objavljeno da je sve fotografirane uzorke predano tražio od plićaka splitskih plaža do velikih dubina te ih nakon fotografiranja pažljivo i neozlijeđene vratio u more. Do sada je fotografirao više od 100 različitih vrsta mekušaca, crva, rakova, a neki od njih su novi za Jadransko more i za znanost općenito.

- Jadransko more je, suprotno mnogim mišljenjima, vrlo bogato morskim životom. Ono što većina naših građana poznaje su velike i komercijalno važne vrste, dok nam zapravo pravi broj manjih vrsta mnogih razreda životinja nije poznat, i vjerojatno još dugo nećemo znati što sve živi u našem moru. Projekti poput ovoga su jedan od načina istraživanja obale kojim će se unaprijediti naše znanje i ukupna hrvatska biologija. Izložba ima za cilj upoznati nas s fascinantnim morskim bićima koja žive uz nas, praktički možemo kazati da su nam sugrađani. Posebno je važno naglasiti da se takav svijet mijenja, a da pritom nikada nećemo znati kakav je bio izvorno. Promjene eko sustava uzrokovane su ljudskim djelovanjem, naseljavanjem novih vrsta, uništavanjem njihovog staništa, zagađenjem te nasipavanjem i izgradnjom duž obale – istaknuto je na morski.hr.

– Zamislite da samo jedno od ovih bića pronađemo u svemiru, a složit ćete se da neka izgledaju malo 'svemirski'. Cijeli svijet bi mjesecima i godinama pisao i pričao o tome koliko je ta vrsta fascinantna, kako se hrani, kako se pari, komunicira i preživljava. Raspravljali bismo o tome što od te vrste možemo naučiti i trošili silne milijarde da ih dodatno istražimo, a interesantna, bezopasna i prekrasna bića koja žive u našoj neposrednoj blizini totalno ignoriramo, uništavamo njih i njihova staništa i prije nego ih upoznamo – slikovit je Ugarković.

Ljubitelji podmorja moći će uživati u prekrasnim fotografijama tih malenih fascinantnih bića, kao što su npr. Gnatophylum elegans – noćna vrsta kozice, Calcinus tubularis, Pagurus excavatus – rakove samce nazivamo jednim generičkim nazivom iako ih ima više od 22 različitih vrsta u Jadranu, Alpheus glaber – živi na velikim dubinama, Chlorotocus crassicornis – može se uloviti kočom na dubinama više od 150 metara, Liocarcinus navigator, Ceradochus orchestiipes – spada u razred račića Amphipoda koji nemaju karapaks.

 

Autorica: Klaudija Klanjčić