Majka s invaliditetom koja ima problema u odgoju samoživog tinejdžera

PITANJE: K. Š. (41) Moja sestra je jako hrabra i stabilna osoba, osim kada je u pitanju njezin sin. Postala je majka usprkos teškom invaliditetu i čestim zdravstvenim problemima.

 

Roditelji i ja maksimalno je podržavamo. Ipak, nemoguće je ne zamijetiti kako se njezin sin tinejdžer ponaša. Cijeli je niz događaja koji traže odgovor, a mi kao obitelj ne znamo što poduzeti.

Stoga trebamo odgovore. Tko su djeca s problemima u ponašanju? Po kojim postupcima možemo zaključiti da dijete, u ovom slučaju tinejdžer, ima probleme u ponašanju koji čak vode do minornog kršenja zakona? Kome  se obratiti za pomoć? Po kojem će principu maloljetnik krivično odgovarati za moguće kazneno djelo?

ODGOVOR: Djeca s problemima u ponašanju su djeca čije se ponašanje znatno razlikuje od opće prihvaćenih normi ponašanja. Pojam problemi u ponašanju djece i mladih predstavlja skupni naziv za razne oblike ponašanja, uvjetovane biološkim, psihološkim, socijalnim ili pedagoškim čimbenicima, kojima dijete ili mlada osoba odstupa od ponašanja primjerenog dobi, situaciji i društvenim normama, te štetno ili opasno utječe na sebe i/ili druge pojedince ili društvene sustave.
 
Problemi u ponašanju mogu biti: Rizična ponašanja – ponašanja kojima osoba dovodi u opasnost prvenstveno svoje, ali i tuđe zdravlje, fizički i psihički integritet i imovinu. Posljedice tog ponašanja su niskog intenziteta u sadašnjosti, ali mogu predstavljati podlogu za loše ishode u budućnosti. Primjeri: neopravdano izostajanje s nastave, nedozvoljeni kasni izlasci, eksperimentiranje s cigaretama i drogama, povremena konzumacija alkohola, kršenje pravila u školi i kući, neki oblici promiskuitetnog ponašanja.

Teškoće u ponašanju – ponašanja kojima osoba krši društvene i/ili zakonske norme kroz određeno vremensko razdoblje ili iznenada. Posljedice tog ponašanja traže stručnu pomoć. Primjeri: krađa, bježanje od kuće, skitnja, napuštanje škole, samoozljeđivanje, socijalna izoliranost, vožnja bez dozvole, pojedinačni nasilni ispadi, veći disciplinski prekršaji u školi.

Poremećaji u ponašanju – ponašanja kojima osoba kroz duže vrijeme i intenzivno ugrožava svoje svakodnevno funkcioniranje na više životnih područja i/ili ugrožava druge, odnosno imovinu. Radi se o ponašanjima koja zahtijevaju reakciju specijaliziranih stručnjaka i institucija, u pravilu iz više sektora istovremeno. Primjeri: teža kaznena djela i prekršaji (provale, razbojništva, nasilje, preprodaja droga, silovanje), ovisnosti, pokušaj suicida…

Vezano uz probleme u ponašanju kod djeteta za pomoć se možete obratiti: odgovornoj stručnoj osobi u školi – učitelju, stručnom suradniku škole (pedagogu, psihologu, socijalnom pedagogu, logopedu), ravnatelju škole, stručnjacima centara za socijalnu skrb. Adrese i telefonske brojeve centara za socijalnu skrb možete naći na internetskoj stranici Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Centar za socijalnu skrb dužan je ispitati obiteljske prilike djece ili mladih s problemima u ponašanju. Sukladno ovlastima propisanim Obiteljskim zakonom (NN, br. 103/15, 98/19 ) može izricati ili predložiti sudu izricanje mjera obiteljsko-pravne zaštite. U postupanju prema djeci i mladima s problemima u ponašanju, centar za socijalnu skrb može pružiti uslugu savjetovanja i pomaganja, upućivanja djeteta na timsku procjenu/dijagnostiku u ustanovu socijalne skrbi, priznati pravo na uslugu boravka, smještaja ili organiziranog stanovanja u ustanovi socijalne skrbi.
Ustanove socijalne skrbi, u okviru svojih usluga, pružaju djeci i mladima u dobi od sedme do 21. godine života različite oblike brige i podrške: briga o odgoju, obrazovanju, školovanju, zdravlju i svim drugim potrebama svakog pojedinog djeteta te savjetodavni rad i podršku roditeljima, procjenu/opservaciju te izvršenje sudskih odgojnih mjera.
Odgovornost djece i maloljetnika za kaznena djela i prekršaje u Republici Hrvatskoj: dijete je osoba do navršenih 14 godina života – nije kazneno odgovorno i prema njemu se ne može pokrenuti postupak, već se postupa u okviru nadležnosti službe socijalne skrbi, maloljetnik je osoba u dobi od 14 do 18 godina života – kazneno i prekršajno je odgovoran, mlađi punoljetnici su osobe u dobi od 18 do 21 godine života – kazneno i prekršajno su odgovorni.  Maloljetnicima i mlađim punoljetnicima se za počinjena kaznena djela kao sankcije izriču odgojne mjere i maloljetnički zatvor sukladno Zakonu o sudovima za mladež (NN, br. 84/11, 143/12, 148/13, 56/15,126/19). U prekršajnom postupku, maloljetnicima i mlađim punoljetnicima mogu se izreći odgojne mjere sukladno Prekršajnom zakonu (NN, br. 107/7, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17, 118/18).
Zatražite pomoć ako: dijete iskazuje neki od prethodno navedenih problema u ponašanju, imate poteškoće u odgoju djeteta (postavljanje granica djetetu, dosljednost odgojnih postupaka), dijete ima problema u učenju (problemi s pažnjom i koncentracijom, problemi u čitanju i pisanju, teškoće u savladavaju gradiva), dijete ima zdravstvene teškoće zbog kojih iskazuje probleme u ponašanju, dijete je izloženo nasilju u školi, dijete ima problema s nekom od vrsta ovisnosti (alkohol, droge, kocka itd.), trebate podršku i potporu u trenutnoj nepovoljnoj životnoj situaciji, imate informacije o ugroženosti djece ili drugih osoba u vašem susjedstvu.

Autor: In Portal