Podrška obitelji: U srcu promjena za djecu s teškoćama
U Hrvatskoj gotovo četiri tisuće novorođene djece godišnje treba potporu stručnjaka za ranu intervenciju. Za tu djecu i njihove obitelji, ograničavajuća podrška, posebice u manjim sredinama, otežava svakodnevicu te povećava rizik za uredan dječji rast i razvoj
Hrvatska udruga za ranu intervenciju u suradnji s UNICEF-om, od 26. do 28. rujna 2013. godine dovodi u Zadar vodeće svjetske stručnjake na Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu. Pokrovitelji simpozija su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo socijalne politike i mladih.
U Hrvatskoj gotovo četiri tisuće novorođene djece godišnje treba potporu stručnjaka za ranu intervenciju. Za tu djecu i njihove obitelji, ograničavajuća podrška, posebice u manjim sredinama, otežava svakodnevicu te povećava rizik za uredan dječji rast i razvoj.
Središnja uloga obitelji
Tema ovogodišnjeg simpozija je "Tim oko obitelji:zabluda ili stvarnost?“, a o teorijskim i praktičnim pitanjima u području podrške obiteljima i djeci će govoriti predsjednik Međunarodnog društva za ranu intervenciju i direktor Centra za ljudski razvoj i invaliditet iz SAD-a, prof.dr.sc. Michael J. Guralnick koji je povodom konferencije poručio: "Imamo vrlo jasne pokazatelje da sistematična i sveobuhvatna rana intervencija poboljšava razvoj kod djece čiji razvoj pokazuje odstupanja te sprječava razvojne teškoće kod djece s neurorazvojnim rizicima. Središnju ulogu pri tome ima podrška obitelji, kojom će se baviti i naša konferencija u Zadru."
Niz umreženih usluga pod nazivom „rana intervencija u djetinjstvu“ roditeljima i njihovoj djeci pruža nadu za bolju budućnost. Rana intervencija sprječava nastanak dodatnih teškoća i daje važnu podršku djetetovom razvoju i novonastalim potrebama njegove obitelji. Pri tome je izuzetno važna suradnja među stručnjacima. Neophodna je usklađenost svih usluga kojima su dijete i roditelji izloženi da bi korist od njih bila najveća moguća.
Preporuke Vijeća Europe
"Želimo potaknuti timski pristup i suradnju među različitim stručnjacima koja prema istraživanjima daje najbolje rezultate u ranoj intervenciji. Naime, u domaćoj praksi dominira podijeljenost na različite sustave u neujednačenost u djelovanju. Nadamo se da će ovaj simpozij pomaknuti naša stručna razmišljanja i profesionalne napore prema holističkom pristupu djetetu i njegovoj obitelji i to odmah nakon što su prepoznati razvojni rizici ili razvojne teškoće“, najavljuju organizatori simpozija.
Program simpozija je veoma bogat, predavači su ugledni sveučilišni nastavnici i istaknuti praktičari iz područja društvenih znanosti iz zemlje i inozemstva kao što su Isabel Amaral (Portugal), Michael Guralnick (USA), Peter Limbrick (UK), te Borut Marn, Vlatka Mejaški Bošnjak i Irena Zakarija Grković (Hrvatska) te su i službeni jezici simpozija hrvatski i engleski jezik.
Simpozij započinje predstavljanjem najnovijih preporuka Vijeća Europe članicama o socijalnom uključivanju djece i mladih s teškoćama, te potom slijede prikazi teorijski i praktičnih pitanja rane intervencije kod različitih razvojnih rizika ili teškoća (pitanja ranog otkrivanja i dijagnostike, problemi hranjenja i dojenja djeteta s teškoćama, prikazi različitih metoda rada, pitanja partnerstva roditelja i stručnjaka, podrške obitelji i obiteljske podrške djetetu).
Aktualne znanstvene teme
Na simpoziju će biti prikazani rezultati stvaranja kompetencijskog centra za osobe sa složenim komunikacijskim potrebama u Hrvatskoj-jedne nove interdisciplinarne inicijative koja se realizira iz predpristupnih fondova u suradnji četiri fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i koja se dijelom odnosi i na najmlađu populaciju djece koja ne progovaraju u uobičajeno vrijeme.
Osobitost ovog simpozija jest da je on domaćin i godišnjoj konferenciji Europske asocijacije za ranu intervenciju u djetinjstvu EURLYAID-a. U godini pristupanja Hrvatske Europskoj uniji po prvi puta se održava međunarodni simpozij o ranoj intervenciji u čijem su fokusu hrvatske najaktualnije znanstvene i stručne teme.
In-Portal
Objavljeno: 09.09.2013