Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom: Predstavljanje nacrta projekta 'Spinalni centar Junona'

Pravobraniteljica Slonjšak istaknula je kako je osnivanje ovakvog centra od izuzetne važnosti za osobe sa spinalnim ozljedama, posebice paraplegičare i tetraplegičare


U Uredu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom održan je sastanaku svrhu predstavljanja nacrta projekta budućeg Rehabilitacijskog centra Junona kao Nacionalnog rehabilitacijskog centra za osobe s bolestima i povredama kralježnične moždine u Varaždinskim toplicama. Sastanku su prisustvovali Ines Strenja Linić, predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora, Milan Kujundžić, ministar zdravstva, Domagoj Trupeljak, načelnik Sektora za fondove Europske unije i međunarodne projekte Ministarstva zdravstva, Dario Kovačić, ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice, Damir Ivšić, voditelj projekta sa suradnikom, Manda Knežević, predsjednica Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara (HUPT), Janko Ehrlich Zdvorak, predsjednik udruge Spinalne ozljede Zagreb, Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Mira Pekeč-Knežević, zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom i Darijo Jurišić, zamjenik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom. 
Sastanak je održan s ciljem razmatranja nacrta projekta izgradnje Spinalnog centra, s obzirom da se u međuvremenu odustalo od prvobitnog prijedloga. Prezentacijom je predstavljeno kako će se objekt budućeg rehabilitacijskog centrau Varaždinskim toplicama u okviru kompleksa Specijalne bolnice sastojati od suterena i četiri nadzemne etaže ukupne površine 6.721 četvornih metara; imat će kapacitet od 78 kreveta s pet kreveta u dnevnoj bolnici, te tri apartmana za samostalno življenje u okviru centra neovisnog življenja. Istaknuto je kako se prilikom projektiranja posebna pažnja posvećivala širini hodnika i širini dizala. U sklopu objekta postojati će i vanjski dio za rad na otvorenom s pacijentima.
Damir Ivšić kao voditelj projekta izvijestio je kako je do sada formirana građevna čestica, definirano idejno rješenje; definirane su potrebe u medicinskoj i nemedicinskoj opremi; provedeno je geotehničko istraživanje; riješeni su imovinsko pravni odnosi; određen je voditelj projekta i projektna kuća za izradu projektne dokumentacije;formiran je projektni tim za provođenje projekta i stručni medicinski tim za suradnju s tehnologom projektanata; izrađen je Glavni projekt te je započeto ishođenje Građevinske dozvole i proces ugovaranja projekta s
Nadležnim Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Pravobraniteljica Slonjšak istaknula je kako je osnivanje ovakvog centra od izuzetne važnosti za osobe sa spinalnim ozljedama, posebice paraplegičare i tetraplegičare. U sklopu centra mora postojati odgovarajući prostor opremljen za manje zahvate u okviru dnevne bolnice, te veći prostor od predviđenog za provođenje radne terapije. Istaknula je važnost omogućavanja korištenja ostalih sadržaja specijalne bolnice, kao npr. hidromasažnih tretmana, budući da novi objekt neće imati vlastiti bazen. Konačno, istaknula je važnost kadrovskog ekipiranja stručnjaka, budući da bez liječnika i drugih stručnjaka odgovarajućeg profila s potrebnim znanjima, sam objekt neće ispunjavati svoj cilj. Gospodin Kovačić iznio je kako se prema trenutnim projekcijama predviđa da će za realizaciju cjelokupnog projekta trebati osigurati 85 milijuna kuna bez uračunatog PDV-a.
Kao zaključak sastanka dogovoreno je da se utvrdi koliko će točno biti potrebno financijskih sredstava za realizaciju projekta, jer je već sada zamijećeno kako odobrena sredstva neće biti dostatna. Slijedom navedenog, trebati će održati novi sastanak na kojem bi se primjerice iznio prijedlog nadležnim tijelima da se projekt oslobodi plaćanja PDV-a.

Izvor: POSI

 

Povezane vijesti