Moć umjetnosti: Projekt Udruge gluhih i nagluhih Nova Gradiška

Projekt nastoji pružiti mladima iz 6 europskih zemalja znanja i vještine potrebne za kreiranje sadržajnih umjetničkih poruka usmjerenih promicanju temeljnih vrijednosti EU

 

Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška započela provedbu aktivnosti razmjene mladih unutar Erasmus+ projekta "Moć umjetnosti". Projekt je odobren na natječaju Agencije za mobilnost i programe Europske Unije, te razvijen u suradnji s nekoliko međunarodnih partnera: Backlash iz Španjolske, Aktif Genclik ve Spor Kulubu Dernegi iz Turske, Asociata D.G.T iz Rumunjske i AKTO iz Portugala.

Projekt nastoji pružiti mladima iz 6 europskih zemalja znanja i vještine potrebne za kreiranje sadržajnih umjetničkih poruka usmjerenih promicanju temeljnih vrijednosti EU, kako su sadržane u članku 2 Lisabonskog sporazuma.

Razmjena mladih se u Novoj Gradiški održava do 26. lipnja, te okuplja ukupno 30 sudionika. Razmjeni su se priključile i dvije mlade volonterke udruge.

Ciljevi ove razmjene su:

- Ostvariti inkluzivno sudjelovanje svih mladih članova našeg društva neovisno o poteškoćama s kojima se susreću (invaliditet, nedostatak komunikacijskih vještina, ekonomske i društvene prepreke, život u ruralnom području itd.);

- Pružiti znanja i vještine koje će mladima pomoći u jednostavnom i efikasnom izražavanju stavova i borbi za promjenama kojima teže;

- Doprinijeti prevenciji radikalizacije mladih u uključenim zajednicama;

- Promovirati Erasmus+ i mobilnost mladih kao alat u borbi za razbijanje predrasuda i stereotipa.

Tijekom provedbe aktivnosti sudionici će se upoznati s temama kulture, različitosti i straha od nepoznatog, stereotipa i predrasuda, diskriminacije i ekstremizma, nasilja, kulture mira, izbjeglica, inkluzije i jednakosti, te psihologije utjecaja. Korištenje metoda iskustvenog učenja omogućit će produbljivanje razumijevanja navedenih tema uz razvoj afirmativnih stavova prema drugima i drugačijima. Taj će dio programa predstavljati usvajanje zajedničkih osnova, vrijednosti i stavova što će omogućiti učinkoviti grupni rad na razvoju kratkih filmova. Nakon toga mladi će sudionici osmisliti, režirati i snimiti kratke filmove na različite teme: različitost, strah i nerazumijevanje, ideologija, kultura nasilja, tolerancija, kultura mira, sloboda, jednakost.

Tijekom provedbe aktivnosti bit će održana javna projekcija kratkih filmova kojom se želi doprijeti do lokalne zajednice te time utjecati na pozitivnu društvenu promjenu u stavovima koje imamo prema drugima i drugačijima.

Ovim putem pozivaju sve stanovnike Nove Gradiške i okolice da im se pridruže, na ovom svojevrsnom filmskom festivalu, i time podrže sudionike u postizanju ciljeva projekta i promociji održivog mira u našim zajednicama.

Javna projekcija će se održati u nedjelju, 24. lipnja s početkom u 21 sat na Ljetnoj pozornici u Novoj Gradiški.

Anita Blažinović

 

Povezane vijesti