Muzej suvremene umjetnosti: Simpozij 'Fotografska baština u muzejima'

Simpozij je zamišljen kao platforma za razmjenu iskustava vodećih muzejskih stručnjaka i profesionalaca s područja fotografije, istraživača povijesti fotografije i fotografskih povijesnih tehnika, autora fotografije te vizualnih antropologa

 

Simpozij 'Fotografska baština u muzejima' održat će se u organizaciji Muzejskoga dokumentacijskog centra iz Zagreba 25. i 26. listopada 2017. u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Ciljevi simpozija su bolje vrednovanje muzejske fotografske baštine, poticanje njezina sustavnog dokumentiranja i istraživanje strategija digitalizacije fotografske baštine u hrvatskim muzejima.

U gotovo svim hrvatskim kulturnim institucijama - muzejima, arhivima, knjižnicama, galerijama i fotoklubovima te u privatnim kolekcijama nalaze se sačuvane relevantne zbirke hrvatskih fotografija. Namjera je organizatora upoznati javnost s vrijednošću fotografske baštine, stvoriti model suradnje baštinskih institucija radi populariziranja fotografije u sklopu europskih baza podatka te potaknuti osnivanje nacionalnog muzeja fotografije u kojemu bi se skupljala, obrađivala i prezentirala cjelokupna nacionalna fotografska baština.

Program dvodnevnog simpozija podijeljen je u deset sekcija: muzeološka uloga i mjesto fotografije u muzeju, istraživanje fotografske baštine kao segmenta ili teme stalnog postava ili povremenih izložaba, skupljanje fotografije: otkupi i donacije, radionica: prepoznavanje povijesnih fotografskih procesa s osnovnim uputama za preventivnu zaštitu, istraživači i teoretičari fotografije, fotografija u digitalnom okruženju, fotografija kroz izdavačku djelatnost, korisnici fotografske baštine te pravno reguliranje korištenja fotografske baštine.

Simpozij je zamišljen kao platforma za razmjenu iskustava vodećih muzejskih stručnjaka i profesionalaca s područja fotografije, istraživača povijesti fotografije i fotografskih povijesnih tehnika, autora fotografije te vizualnih antropologa. Pri tom će poseban osvrt biti na fotografskoj baštini kao nezaobilaznom korpusu vizualnih izvora za istraživanja na području povijesti umjetnosti, arheologije i zaštite spomenika te na važnosti prikupljanja i obrade fotografija ne samo kao muzejskih predmeta već i kao iznimno vrijednog svjedočanstva o povijesti jedne nacije, grada ili lokalne sredine.

Dio izlaganja bit će fokusiran na posebnosti prezentacije analogne fotografije u digitalnome mrežnom okružju kao i na mogućnosti njezina promicanja i popularizacije upotrebom interaktivnih multimedija i digitalnog pripovijedanja.

Ivan Branimir Guberina