Nova studija: Direktni kontakt očima osobama s autizmom izaziva neugodnu stimulaciju mozga
"Nalazi pokazuju da, suprotno mišljenju, očigledan nedostatak interpersonalnog interesa kod osoba s autizmom nije zbog nedostatka brige", objašnjava Nouchine Hadjikhani
Izbjegavanje izravnog kontakta očima s drugima jedno je od najčešćih obilježja koja se povezuju s osobama s poremećajima iz autističnog spektra. Mnogi su pretpostavljali da je to znak društvene ili osobne ravnodušnosti.
No, kako kaže nova studija objavljena u časopisu Scientific Reports, to nije točno.
Prema studiji, prenosi Disability Scoop, gledanje nekoga u oči može rezultirati neugodnom prekomjernom stimulacijom mozga za osobe s autizmom.
"Nalazi pokazuju da, suprotno mišljenju, očigledan nedostatak interpersonalnog interesa kod osoba s autizmom nije zbog nedostatka brige", objašnjava Nouchine Hadjikhani, autorica studije i vanredna profesorica radiologije na Harvardu. "Naši rezultati, naprotiv, pokazuju da je ovo ponašanje način da se smanji neugodno prekomjerno uzbuđenje koja proizlazi iz prekomjerne aktivacije u određenom dijelu mozga".
Drugim riječima, kada osobe s autizmom ne gledaju druge u oči, to ne znači da im nije stalo, kaže Hadjikhani.
"To je zato što je to previše za njih", dodaje.
Rezultati istraživanja mogu biti korisni za nastavnike i druge koji rade s osobama s poremećajima iz autističnog spektra.
Hadjikhani, koja je proučavala autizam gotovo dva desetljeća, izjavila je kako rezultati mogu pružiti smjernice za učinkovitije angažiranje osoba s autizmom.
"Prisiljavanje djece s autizmom da gledaju nekoga u oči na terapiji ponašanja može stvoriti veliku anksioznost za njih", kaže Hadjikhani.
Umjesto toga, rekla je, polagano i postupno privikavanje ljudi s autizmom na kontakt očima može im pomoći da prevladaju negativnu reakciju i na kraju se nauče bez stresa se nositi s gledanjem drugih u oči.
Damir Fatušić
Objavljeno: 31.08.2017