Hrvatska liječnička komora: Čak 93 posto liječnika doživjelo verbalno ili fizičko nasilje

Anketa je pokazala da 72 posto liječnika nije prijavilo nasilje, a kao razloge najčešće navode strah od stvaranja dodatnih problema

Predsjednik HLK-a Trpimir Goluža

Istraživanje Hrvatske liječničke komore (HLK) pokazalo je kako je čak 93 posto anketiranih liječnika doživjelo na poslu neki oblik verbalnog ili fizičkog nasilja, a fizički napad na liječnika dogodio se u 22 posto zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj.

U zadnjih pet godina ravnateljima je prijavljeno 77 napada na liječnike, od čega je 50 bilo u zdravstvenim ustanovama, dok se 27 napada dogodilo izvan ustanova, pokazalo je istraživanje o nasilju nad liječnicima u kojem su od rujna do studenog sudjelovala 1634 liječnika, članova HLK-a, iz 100 zdravstvenih ustanova.

HLK je priopćio kako je 83 posto anketiranih liječnika istaknulo da su napadi na radnom mjestu bili verbalni, dok je 17 posto liječnika doživjelo i fizičko nasilje, a u tri četvrtine slučajeva nasilno ponašanje dolazilo je od pacijenata ili njihove obitelji. 

Anketa je pokazala da 72 posto liječnika nije prijavilo nasilje, a kao razloge najčešće navode strah od stvaranja dodatnih problema, moguću reakciju okoline ili strah od ponovnog napada.

Pritom je 62 posto liječnika, koji su bili izloženi nasilju, kazalo kako osjeća povremeni ili stalni strah od nasilja, dok je njih 4 posto zbog posljedica nasilja bilo prisiljeno otići na bolovanje.

HLK ističe da bilo koji oblik nasilja smatraju nedopustivim pa mu se treba suprotstaviti kroz prijavu događaja i počinitelja.

"Liječnicima smo omogućili jednostavnu prijavu verbalnog ili fizičkog nasilja putem službene mrežne stranice Komore, dostupnu našim članovima od 0 do 24 sata i osigurali im pravnu podršku u procesuiranju istog", rekao je predsjednik HLK-a Trpimir Goluža.

Drži da zbog sustava kontrole ulaza stanje sigurnosti u zdravstvenim ustanovama nije zadovoljavajuće, pa će HLK inzistirati da se pronađe adekvatan pravni oblik zaštite liječnika, a nasilničko ponašanje sankcionira. 

HLK ističe da su ravnatelji, njih 100 koji su odgovarali na pitanja o sigurnosti, ocijenili sigurnost u zdravstvenim ustanovama prosječnom ocjenom 3,7, dok 96 posto anketiranih liječnika smatra kako ona nije na odgovarajućoj razini.

Navodi se kako polovica ustanova ima portira tijekom dana, a 43 posto tijekom noći, pri čemu njih 54 posto ima video nadzor, a samo 7 posto tihi alarm, dok tek četvrtina ustanova ima angažiranu zaštitarsku službu od 0 do 24 sata.

Hina