Udruga Kontakt: Plesna psihoterapija 'Dnevnici kretanja' za duhovno i tjelesno zdravlje osoba s invaliditetom

Plesno-terapijska grupa također djeluje opuštajuće, jača samopouzdanje i svjesnost doživljavanja sebe i drugih

 

"Udruga Kontakt organizira radionice Plesne psihoterapije čiji će polaznici imat mogućnosti istražiti svoja kretanja u grupi kroz različite tematske sadržaje. Pretpostavka je da stavovi, poze tijela odražavaju naša unutarnja stanja pa tako, primjerice, dok čekamo u redu možemo pretpostaviti da nam ponekad i nije baš ugodno", navode iz Udruge.

"Ne znamo koliko će to trajati. Zamislite samo koliko malo ili puno poza, stavova i stanja u tim trenucima možemo promijeniti ili zadržati.To je samo preslika jedne vrlo jednostavne situacije koja nam može reflektirati naše ponašanje te ponašanje drugih ljudi. Tjelesni se stav formira prema mapi svih dosadašnjih iskustava – engrama pokreta. Neurološki, pokret/kretanje pobuđuje osjete, emocije, sjećanja, misli i slike. Zbog svog integrativnog učinka na tijelo i um, pokret/kretanje može biti iscjeljujuće i samo za sebe. "
Prema udruženju plesnih psihoterapeuta, psihoterapiju kroz pokret i ples možemo definirati kao psihoterapijsku primjenu pokreta i plesa u kreativnom procesu pri kojem dolazi do emotivne, kognitivne, fizičke i socijalne integracije. Tehnikama u plesnoj terapiji otvara se mogućnost razvoja svjesnosti i povezivanja sustava misli, osjećaja, riječi i ponašanja. Važno je naglasiti da se radi o spontanom, autentičnom pokretu tako da nije uvjet da osoba poznaje određene plesne tehnike. Polaznici plesne psihoterapije imat će mogućnost upoznati te razvijati različite obrasce i načine kretanja, autentično kretanje, refleksiju pokreta, komunikaciju putem neverbalnog moda kretanja te novi načini kretanja i izmjene stanja svijesti. Plesno-terapijska grupa također djeluje opuštajuće, jača samopouzdanje i svjesnost doživljavanja sebe i drugih.

Voditeljice grupe su Vanda Kos Jerković, certificirani psihoterapeut plesom i pokretom prema EADMT standardima i specijalizant transakcijske analize, smjer edukacija. Završila je i naprednu edukaciju iz transakcijske analize, smjer psihoterapija. Radi u Centru za rehabilitaciju Zagreb s djecom s intelektualnim i višestrukim teškoćama u razvoju, i provodi program socijalno-pedagoške podrške pokretom i glazbom. Stručni i znanstveni interes usmjeren je na brigu o mentalnom zdravlju s fokusom na odnos kao važan element edukacijskog i psihoterapijskog procesa. Aktivno je sudjelovala na više stručnih i znanstvenih skupova.
Ivana Macokatić, zaposlena je u Dnevnom centru za rehabilitaciju djece i mladeži 'Mali dom - Zagreb', gdje radi na programima komunikacije osoba s oštećenjima vida i sluha. Profesionalno se usavršavala u području edukacije i rehabilitacije djece s višestrukim teškoćama, komunikacije te neurolingvističkog programiranja. U okviru usavršavanja na području plesa i pokreta završava 'Teachers Training in Holistic Dance and Movement Pedagogy' te edukaciju Plesne psihoterapije (pod supervizijom). Provodi razne kreativne radionice pokretom i plesom u terapiji te iste primjenjuje u edukaciji i rehabilitaciji djece i mladih s razvojnim teškoćama.

Plesna psihoterapija 'Dnevnici kretanja' im brojne pozitivne učinke na psihičko i tjelesno zdravlje osoba s invaliditetom.

Više informacija na stranici www.udrugakontakt.hr.
Informacije i prijave za radionicu na sljedeće kontakte:
Vanda - 098 71 53 59 kosvanda@gmail.com
Ivana - 099 38 83 219 ivanam@malidom.hr

Božica Ravlić

 

Povezane vijesti